Büyük Muamma, Kurtarılanlar Kürtler mi Değil mi?

usssİsmini vermek istemeyen bir ABD’li yetkili, CNN’e yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta gece yarısı bir kurtarma operasyonu gerçekleştirildiğini söyledi. Yapılan askeri operasyonda 70 Kürt rehinenin kurtarıldığı belirtilirken, bir ABD askerinin de hayatını kaybettiği ifade edildi. CNN, bunun ABD’nin, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı karada verdiği ilk kayıp olduğuna dikkat çekti. CNN’in haberinde, Havice’de gerçekleştirilen operasyona ABD özel harekat birliklerinin yanı sıra, Kürt ve Iraklı birliklerin de katıldığı belirtildi.
CNN’nin bu haberinin ardında Kuzey Irak Kurt bölgesinde yayın yapan Rudaw’ın haberine göreise ; Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı (Parastın), ABD askerlerinin Kerkük’ün Havice ilçesinde düzenlediği operasyonda kurtarılan 69 kişi arasında Kürt olmadığını bildirdi.

Bugün dünya basınında yer alan haberde, ABD askerlerinin dün gece yarısı Havice’de operasyon düzenlediği ve operasyonda 70 rehinenin kurtarıldığı, 1 ABD askerinin ise hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Parastın’dan yapılan açıklamada, operasyona katılan Peşmerge Güçleri’nden 3 yaralı olduğu ancak kurtarılan 69 kişinin içinde Kürt rehine olmadığı kaydedildi.

6 Comments