CIA Eski Direktörü Petraeus: Hindistan Devletinin Terörü Desteklediğini Hiç Duymadım

CIA  Eski direktörü David Petraeus dün yaptığı açıklamada, kariyeri boyunca  Hindistan devlet’nin terörü desteklediğini hiç duymadığını söyledi.

Hindistan medyasında yer alan haberlere göre, Petraeus, Yeni Delhi‘de düzenlenen yıllık bir coğrafi-siyasi konferans‘ta “Hindistan‘ın terörizmi desteklediği” yönündeki soruyu yanıtladı.

Petraeus, “CIA’nın direktörü ve  Afganistan’da ISAF’ın (Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü) komutanı olarak diyebilirim ki; Hindistan devletinin terörü desteklediğini asla duymadım.”

Petraeus sözlerine şöyle devam etti,”İnternette dolaşan bir videoda görüldüğü gibi,  Hindistan’ın devlet destekli terörizmi terimini hiç duymadım.”

David Petraeus, 2010-2011 yılları arasında ISAF’n komutanlığını yaptı ve 6 Eylül 2011’den 9 Kasım 2012’ye kadar da CIA şefliğini yürüttü.

Eski CIA şefi tarafından yapılan bu yorum, Hindistan’ı sık sık Balochistan eyaletinde huzursuzluk ve terör beslemekle suçlayan Pakistan’a bir tokat olarak yorumlandı.

Balochistan, Pakistan devletinin ve ordunun, tecavüz iddiaları ve ‘kaybolmalar’ da dahil olmak üzere kendilerine  zülm ettiğini dile getiriyor.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

1 Comment