Çorba Menülü Akşam Yemeğinde, Ukrayna Diplomasisi

fft16_mf2216705Fransa’nın Nazi işgalinden kurtulması için ABD ve İngiltere başta olmak üzere 7 müttefik ülkenin, ‘D-Day’ olarak anılan 6 Haziran 1944’de başlattığı Normandiya Çıkarması’nın 70’inci anma törenleri, Ukrayna diplomasisine sahne oldu
20 dünya liderinin katıldığı törenlerde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yu bir araya getirmek için mekik diplomasisi izledi.

Sonunda bir araya gelen Putin ve Poroşenko, Ukrayna’da ateşkes ilan edilmesi ve tansiyonun düşürülmesi için çaba harcama kararı aldı. Putin, törenler boyunca köşe kapmaca oynadığı Obama ile de kısa bir görüşme yaptı. Hollande ise, hem dünya liderlerini tarihi bir günde ağırlamanın, hem de aylardır süren krizin taraflarını bir araya getirmenin keyfini yaşadı.
Yıldönümü kutlamaları uzun süredir popülaritesi dibe vuran Hollande’ın yıldızını yeniden parlattı. Kraliçe Elizabeth’le çay içip, Obama ve Putin’le akşam yemeği yiyen Hollande, törenden törene geçerek ‘dünya lideri’ görüntüsü verme şansı yakaladı. Hollande bir yandan kutlama programını izlerken, bir yandan da perde arkasından Ukrayna krizinin çözümü için mekik diplomasisi yaptı. Törenlerden önce, Obama ve Putin’in bir araya gelmemesi ve diplomatik bir kaza yaşanmaması için büyük özen gösteren Fransa Cumhurbaşkanı, aynı akşam hem Putin, hem de Obama ile ayrı ayrı yemek yiyerek krizi atlattı.

Putin-Poroşenko görüşmesi

Normandiya çıkarmasının yıldönümü törenlerini diplomatik bir başarıya çevirmek amacıyla tüm gücüyle Vladimir Putin ile Petro Poroşenko’yu bir araya getirmek için çalışan Hollande sonunda istediğini elde etti. Elysee Sarayı’nda çorba menülü akşam yemeğinde bir araya geldiği Putin’i ikna eden Hollande, Rusya Cumhurbaşkanı’nı ile Poroşenko’yu ilk kez buluşturmayı başardı. Benouville Şatosu’ndaki öğle yemeğinden önce bir araya gelen Putin ve Poroşenko ilk kez el sıkışarak, 15 dakika ayaküstü görüştü. Merkel’in de katıldığı görüşmede iki lider, Ukrayna’da tansiyonun düşmesi ve ateşkesin sağlanması için atılması gereken adımları konuştu. Elysee kaynakları, görüşmede Rusya’nın Kiev’e bir elçi göndermeyi kabul ettiğini belirterek, “Ukrayna’da ateşkesin koşullarının da önümüzdeki günlerde konuşulacağını” belirtti.Obama-Putin ekranlarda yan yana geldi

Öğle yemeğinin sonunda Hollande ve liderler resmi törenlerin yapılacağı Ouistreham sahiline gelirken Obama da Putin ile 10 dakika görüştü. Tören alanına gelen iki lider yine birbirinden uzak sandalyelere oturtulsa da, alandaki dev ekranlarda ülkenin devlet televizyonu France 2 iki lideri yan yana gösterince önce kahkahalar, ardından da alkışlar koptu. Birbirlerine kaçamak bakış atan Putin ve Obama da ekranda da olsa yan yana getirilen görüntüleri karşısında tebessüm ettiler.

 

3 Comments