Hangi Ülke İçin “Avrupa Birliğine Giremeyecek” Dedi!

Marine-Le-Pen_scalewidth_630Fransız Front National Partisi Başkanı Marine Le Pen, Russia Today kanalından Sofiko Şevardnadze’ye verdiği mülakatta Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne giremeyeceğini söyledi.

Le Pen mülakatta şunları söyledi: “Belli ki Ukrayna’nın Rusya ile müttefik ilişkilerini büyük oranda koparması karşılığında Avrupa Birliği’nin Ukrayna ile ortaklık anlaşması imzalanması önerisi yapıldığında bu süreçte şantaj kullanıldı. Şantaj ise Ukrayna’da var olduğunu bildiğimiz görüş ayrılıklarını kışkırttı”.

Marine Le Pen yaptırımların, sorunun tarafları arasındaki uzlaşmazlığı artırdığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında bu yaptırımlar pozisyonların daha da sertleşmesine neden oldu. Bunun hiçbir faydası yok. Bunun anlamı yok. Rusyalı milletvekilleri ve hatta Devlet Duması Başkanına yönelik yaptırımlar sorunları artırıyor ve diplomasinin tarihi gelenekleri arasında ayrılık yaratıyor. Yaptırımlar genellikle milletvekillerine etki etmez çünkü onlar halkı temsil ederler”.

Le Pen Ukrayna’nın Avrupa Birliğine giremeyeceğini de söyledi. Le Pen RT kanalına verdiği mülakatta şöyle konuştu: “Avrupa Birliği Ukrayna’ya AB’ye girme sözü verdiği zaman bu Ukrayna’daki gerginliği artırdı. Masal anlatmaya gerek yok; Ukrayna Avrupa Birliği’ne girmeyecek. Ukrayna’nın AB’ye girebilmesine müsait bir ekonomisi yok. Bunun yanında AB’ye girme listesinde hiç de birinci sırada yer almıyor. Ancak Ukrayna’nın bizimle kıyasla sosyal açıdan dâhil olmak üzere ekonomik seviyesi o kadar düşük ki bu yeniden Avrupa içi rekabeti gerektirecek. Bu rekabeti ülkemizin aşması mümkün değil. Bunun yerine getiremeyeceğimiz bir söz olduğunu düşünüyorum”.

16 Comments