Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Ağustos’ta Putin’le Bir Araya Geliyor

erdoganRusya’yı ziyaret eden Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Rus haber ajansı Interfax’a yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da görüşeceğini açıkladı.

Bu buluşma ile Türkiye ve Rusya arasındaki uçak düşürme krizinden sonra iki ülke lideri ilk kez yüz yüze görüşmüş olacak.
Moskova’da Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç ile görüşen Şimşek, Türk büyükelçinin verdiği bilgi doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Ağustos’taki görüşmeyi teyit ettiğini ifade etti. Rusya ile ilişkilerin hızla normale dönmesi ve ilişkileri 24 Kasım 2015 öncesinin ötesine taşımak istediklerini dile getiren Şimşek, “Son dönemde yaşadığımız talihsiz süreçte Rusya’nın ilkeli duruşu ve bize verdiği desteğinden ötürü teşekkür ederim” diye konuştu.
Dvorkoviç de Rusya’nın Türkiye ile yapıcı bir işbirliğine hazır olduğunu, zarar gören ilişkilerin adım adım yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.
nra da Erdoğan’ı arayarak destek mesajı verdi. Putin, Türkiye’de anayasal düzen ve istikrarın hızla yeniden tesis edilmesi temennilerini iletti.

6 Comments