Disney’e Şok Comcast Fox İçin 65 Milyar Dolar Teklif Verdi

Fox’u satın alma savaşı yeni bir boyut kazandı. Comcast, Fox’u satın almak için 65 milyar dolar teklifte bulundu.

Comcast, Çarşamba günü 21. Yüzyıla ait Fox’un varlıklarının büyük bölümü için 65 milyar dolar değerinde bir teklif sundu.

Amerika Birleşik Devletler’in en büyük kablo şirketi olan Comcast‘in nakit para teklifi, federal bir yargıcın AT & T ve Time Warner arasındaki bir birleşmeyi onayladıktan bir gün sonra geldi. Comcast yöneticileri bu davada, Fox’a teklif vermeden önce kararı beklediği belirtildi.

Aralık ayında Disney, Fox’un varlıkları için toplam 52,4 milyar dolarlık hisse senedi anlaşması imzaladı. Fox, Comcast,varlıklarına yaklaşık 60 milyar dolarlık teklifin Fox  geçen yıl reddetmişti.

Comcast’in yeni teklifi, Disney’in önerisinden yaklaşık yüzde 19 daha yüksek.

Murdoch ve şirketinin yönetim kurulu, Comcast’in daha önceki teklifini hükümetin anlaşmayı engelleyebileceği yönündeki endişelerinde dolayı reddetti. Ancak, AT & T-Time Warner kararı,  Fox’un işletmelerinin Comcast tarafında satın alınmasının, düzenleyiciler tarafından engelleneceğine dair endişeleri ortadan kaldırdı.

Comcast’in başkanı  Brian L. Roberts’ın hızla hareket etmesi gerektiği yorumları yapıldı. Fox hissedarlarının 10 Temmuz’da Disney anlaşması için oy kullanmaları planlanıyor, ancak  Murdoch ve Fox yönetim kurulu, Comcast’in teklifine olumlu bakarsa, bu tarih geri çekilecek. Disney’in ise yeni bir teklif vermesi için sadece beş günü var.

Teklif, medya ve telekom sektöründeki en büyük iki oyuncu arasındaki büyük savaşın göstergesi olduğu belirtiliyor.

Hem Comcast hem de Disney , değişen bir endüstride etkisini güçlendirmek için Fox’u satın almak istiyor.

Tüketiciler kablo aboneliklerini keserek Netflix gibi İnternet hizmetleriyle daha fazla zaman harcıyor. Fox satın almak büyümenin bir yolu olarak görülüyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

 

102 Comments