Sarı Ayak Tırnaklarına Neden Olan Nedir?

Ayak tırnaklarınız sarıya dönüyorsa, yaşlanmanın, tırnak cilasının veya enfeksiyonun bir sonucu olabilir.

Sağlıklı tırnaklarda genellikle  çatlaklar, girintiler, çıkıntılar veya anormal renk ve şekiller gibi önemli sorunlar bulunmaz.

Ayak tırnaklarınız sarıya dönüyorsa, yaşlanma veya tırnak cilası gibi daha az ciddi bir şeyin sonucu olabilir. Ya da enfeksiyon gibi daha ciddi bir sorun da olabilir.

Yaşlanma
Yaşlanma sarı ayaktırnakların doğal bir nedeni olabilir. İnsanlar yaşlandıkça tırnaklarının rengi, kalınlığı ve şekli değişmeye eğilimlidir. Yaşlanan bireyler genellikle tırnaklarına daha sarı bir renge dönüşür.

Tırnak cilası
Tırnaklarınızı sık sık kırmızı veya turuncu renkte olan oje ile boyaırsanız, tırnaklarınız da cila ile renk değiştirebilir. Tırnaklarınızı boyamaktan vazgeçerek rengini düzeltebilirsiniz.

Tıbbi durum
Sarı ayak tırnaklarına sahip olmak tehlikeli değildir. Ancak, sarı ayak tırnaklarının nedeni altta yatan bir tıbbi durum ise, bir şeylerin yanlış olduğuna işaret olabilir. Örneğin, sarı ayak tırnaklarına bir enfeksiyon, mantar veya tıbbi bozukluk neden olabilir.

Nadir durumlarda, sarı ayak tırnakları aslında sarı tırnak sendromu (YNS) denilen bir bozukluğun bir belirtisi olabilir. Doktorlar YNS’e tam olarak neyin neden olduğunu bilmezler, ancak sahip olan kişilerde, solunum problemleri gibi diğer belirtilerle birlikte yavaşça büyüyen sarı, kıvrımlı, kalınlaşmış tırnaklar bulunur. Tırnaklarının da içlerinde sırtlar veya girintiler olabilir ve ayrıca siyah veya yeşil de olabilir.

Tırnaklarınız da aşağıdakilerden biri varsa doktorunuza danışın:

şekil veya kalınlıkta değişiklik
herhangi bir kanama
deşarj
Ağrı
şişme
enfeksiyon
Tırnaklara saldıran bir mantarın neden olduğu enfeksiyonda sarı ayak tırnaklarının en yaygın nedenlerinden biri. Buna onikomikoz denir ve yetişkinlerde çocuklardan daha fazla olur. Tırnakları sarıya çevirmek, sarı lekeler, beyaz lekeler veya hatta siyaha dönüşür.

Mantar enfeksiyonu, çoğu zaman keratin büyütmek için kullanılan dermatofitler tarafından meydana gelir. Keratin deride ve tırnaklarda bulunur. Amerikan Aile Hekimliğine göre, onikomikoz yetişkin popülasyonun yaklaşık yüzde 10’unda görülür ve bunu alma riski yaşla birlikte artar. 70 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yarısı mantar enfeksiyonu olur.

Bazı insanlar sarı ayak tırnaklarına ya da mantar enfeksiyonuna yakalanma eğilimindedir. Eğer diyabet, periferik vasküler hastalık veya diğer otoimmün bozukluklar gibi bacaklarda zayıf kan dolaşımına neden olan bir tıbbi durumunuz varsa, genel olarak ayak rahatsızlıklarına daha yatkınsınız demektir.

Sporcular veya sıcak veya nemli koşullarda çok fazla zaman harcayan insanlar da ayak enfeksiyonu geçirmeye daha yatkındırlar.

Sarı ayak tırnaklarına yönelik tedaviler:

Çoğu durumda, sarı ayak tırnakları tedavi edilebilir. Sarı ayak tırnaklarını tedavi etmede yardımcı olabilecek veya sarı rengini hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ilaçlar ve ev ilaçları vardır. Doktorunuzun önerdiği tedavi sarı tırnaklara neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır.

Örneğin, sarı ayak tırnaklarınıza mantar enfeksiyonu neden oluyorsa, tedavi etmek için antifungal ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. En yaygın reçeteli antifungal ilaçlardan biri, tırnak cilası gibi tırnaklara uygulanan yüzde 8’lik ciclopirox çözeltisidir.

Sarı ayak tırnaklarını tedavi etmede yardımcı olabilecek diğer ilaçlar arasında Evitamini çinko ve D-3 vitaminli topikal kortikosteroid uygulaması yer alır.

Bir çalışma, 400 miligram klaritromisin gibi antibiyotiklerin sarı ayak tırnaklarını temizlediğini buldu. Antibiyotik kullanımı, vücudun bir yerinde, pnömoni gibi bir enfeksiyon varsa, özellikle yararlıdır.

1 Comment