Dolar mı Altın mı Galip Gelecek?

Analistler, Uluslarası piyasalarda altın fiyat takipçilerinin, son birkaç haftadır diğer sektörlerde devam eden “savaş”ın altında da kendini gösterdiğinin farkında olmadığını söylüyor. 

31 Temmuz / 1 Ağustos’taki en son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ve ardından ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisine ilişkin açıklamasının ve yılın geri kalanında Fed faiz oranı politikasının açıklamasının ardından, altın alım satım oranının 20 dolar civarında olduğunu ve fiyatın 1.200 dolarlık düşük fiyat ile 1.220 dolar aralığında kaldığı görülüyor.

Bu süre zarfında dikkate değer ölçüde tutarlı bir fiyat modeli oldu. Altında çoğu günler erken saatlerde bir toparlanma olayı yaşansa da, aha sonra Amerikan piyasaları devreye girdiğinde tekrar tekrar düştüğü gözlemlendi..

Bazı yorumcular, “Fiyat düşüşlerinin zamanlamalarına, büyük ölçüde bankalar tarafından manipüle edildiğini belirtiyor ve ne olursa olsun, son birkaç haftanın farklı fiyat paterni, altın fiyatını daha düşük belki de 1,200 dolarlık psikolojik fiyat seviyesinin altına çekmek isteyenler ve altın fiyatı bazılarına geri dönmek isteyenler arasında sürekli bir savaş çekişmesi anlamına geliyor.” diyor Yılın ilk üç buçuk ayında gösterdiği güç, kaçınılmaz olarak 1,400 dolar ve daha yüksek bir seviyeye doğru seyrediyor gibi görünüyordu.

Devam eden fiyat savaşının sürdüğü görünüyor diyor yorumcular. Bununla birlikte, altın, daha az iyimser görünümlü bazı alternatif yatırım seçenekleriyle, özellikle de çoğunlukla teknoloji hisseleri çok sınırlı sayıda olmasına bağlı olarak endekslerle endişeli bir şekilde alım satım yapan genel hisse senetleriyle de savaş halinde  olabilir. Bitcoin,  ortaya çıkan kısa bir yükselişten sonra tekrar geriliyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana en düşük noktasına düşen Ethereum ve bu yılın ocak ayında olduğu gibi Bitcoin  doruk noktasında yaklaşık % 75’le zirveye  ulaşmasını sağlamaya çalışılan kriptolar yeniden canlanıyor. Bu da, altının yükselmesini ve düşmesini neredeyse imkansız kılıyor ve bitcoin yatırımına bağlı gerçek riskleri gösteriyor diyor analistler.

Analistler, altın son zamanlardaki ticaret modeline geri dönüyor ve  bu hangi yönde olursa olsun kırılacak mı? Diye soruyor ve ABD’nin  finansçılarla piyasalar için bir dönüm noktası oluşturana kadar devam edeceğini  belirtiyor.

Başkan Trump’ın Çin ithalat  gümrük vergileri, Çin’in misilleme tedbirleri, Birleşik Devletler’deki enflasyon ve diğer tarifelerle birlikte , Fed’in  faiz oranlarını normalleştirmeye yönelik programını sınırlandırmasıyla,  dolar gözle görülür bir düşüş yaşanmaya başlayabilir. Eğer bu olursa ve dolar aşağı doğru devam ederse, altın fiyatı tekrar yukarıya  1,300 dolara çıkabilir. Bu yıl sonu altın fiyatı için  1400  dolardan ya da daha yüksek fiyat tahminleri  olsa da, bu derce bir yukarı ivmenin olabileceğini düşünmediklerini söylüyor uzmanlar. Bu nedenle, altın yatırımcıları için her şey kaybedilmeyebilir, ancak bu tür bir tahminin şu anda spekülatif olduğu söylenebilir, ancak önümüzdeki ayın altıncı blues’larından en son ne zaman gelebileceğine dair olası bir değişikliğe dikkat edilmelidir diyor analistler.

Hülya Karahan: Kurucu Editör

istanbulpostcomtr@gmail.com

3 Comments