Tarihinde Bir İlk, Birleşmiş Milletlerin Başına Bir Kadın Geliyor

ıııı

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

ABD’de tüm gözler başkanlık yarışına çevrilmişken, başka bir seçim yarışı dünya genelinde diplomatların gündemine oturdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri yarışı Aralık ayında resmen start aldı. Seçimle ilgili daha şimdiden birçok spekülasyonlar yapılmaya başlandı.

1945 yılında ilk seçilen  Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri’nin ardında günümüze kadar örgütün başına hep erkekler geldi. Ama uzmanlar önümüzdeki dönemde BM tarihinin ilk kadın genel sekreterinin verimli olabileceğini belirtiyor. Şu anki Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un görev süresi 2016 yılı sonunda sona eriyor. Genel Kurul üyesi, Mogens Lykketoft mevcut Güvenlik Konseyi Başkanı, Samantha Power, tüm üye ülke temsilcilerine , gönderdikleri mektupla, kadın ve erkeklere başkanlık için eşit fırsat garantisi verilmesini  ve kadınların bu görev için teşvik edilmelerini istedi.

Bu çağrılar, bir çok ülkeden yanıt buldu. BM Genel Sekreterliği için dünyaca tanınmış  liderlerin isimleri medyaya yansımaya başladı; Liberya Devletbaşkanı Ellen Johnson Şili Devletbaşkanı Michelle Bachelet, İrlanda’dan Mary Robinson hatta Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi ünlü liderlerin isimleri BM Genel Sekreteri yarışı için ön plana çıktı.

Bu isimlerin yanı sıra, Bulgaristan’dan UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği için adı geçen kadınlar arasında en güçlü aday olarak anılıyor. Harvard Kennedy School’dan mezun olan Bokova özellikle BM örgütü içinde insan hakları, kültürel diyalog ve kadın meseleleri konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili adından sıkça söz ettiren kişi olarak biliniyor.

 

3 Comments