Egzamanın En İyi İlacı Çay Ağacı Yağı

Egzama için en iyi tedavinin, çay ağacı yağı olduğu ortaya çıktı.

Egzama tedavisi için, çay ağacı yağı üzerinde yapılan çalışmalarda, cilt iyileştirici özelliğinin olduğu ortaya çıktı.

Örneğin, 2011 yılında yapılan bir çalışma, çay ağacı yağının egzama tedavisinde çinko oksit veya itakomolun topikal tedavilerinden daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Egzema için çay ağacı yağının diğer faydaları ise şunlar:

1. iltihabı tedavi etmek  

Çay ağacı yağı terpinen-4-ol bileşiğini içerir. Bu bileşik, egzama ile ilişkili kızarıklık, tahriş ve şişlik bazı hafifletmeye yardımcı olabilir, iltihap oluşumunu engeller.

2. Yaraları iyileştirmek

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yer alan bir makaleye göre, çay ağacı yağı, Staphylococcus aureus ile enfekte olmuş yaraları olan kişiler için iyileştirme sürelerini hızlandırdı.

3. Alerjik reaksiyonların azaltılması

Bir çalışma, yüksek doz çay ağacı yağı uygulamalarının, nikel alerjisi olan kişilerde nikele karşı cildin aşırı duyarlılık reaksiyonlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Egzama bazen deri alerjenleri ve nikel gibi tahriş edici maddeler tarafından tetiklenip veya kötüleşebilir

Bununla birlikte, daha düşük dozlarda çay ağacı yağı içeren uygulamalar aynı sonuçları vermedi.

Yüksek doz çay ağacı yağı uygulamaları, özellikle hassas cilde sahip kişilerde istenmeyen yan etkiler yaratabilir. Daha geniş bir alana uygulanmadan önce cildin küçük bir parçası üzerinde preparatı test etmelidir. Çay ağacı yağına duyarlı kişiler, onu bir taşıyıcı yağda seyreltebilir.

4. Virüslerle Mücadele

Çay ağacı yağı, istenmeyen bakterileri öldürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda antiviral özelliklere de sahiptir.

5. Kepek azaltılması

Çay ağacı yağı, kepek veya seboreik dermatite neden olduğu bilinen belirli mayaların aktivitesini azaltmaya yardımcı olabilecek anti-fungal özelliklere sahiptir. Seboreik dermatit, kronik bir egzama şeklidir.

Çay ağacı yağı  tırnak mantarını tedavi etmek için de kullanılır.

6.Kaşıntı giderici

Kaşıntılı deri egzamaya özgü bir özelliktir. Çay ağacı yağının kafa derisinde egzama için kullanıldığında kaşıntıyı azaltmada etkili olduğu keşfedildi.

Vücudun hemen hemen her dış yüzeyinde çay ağacı yağı kullanmak uygun olsa da, güvenli bir şekilde yapılması önemlidir.

Yüze uygulanırsa, özellikle yüz, kafa derisi veya kirpik için tasarlanmış preparatları kullılması gerekir. Yüzdeki ve kafa derisindeki cilt hassastır, bu nedenle bir kişi egzama, akne ve kepek tedavisi yaparken dikkatli olmalıdır.

Saf bir temel çay ağacı yağı kullanılıyorsa, hindistancevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa sadece birkaç damla karıştırmak çok önemlidir.

Küçük bir cilt bölgesine az miktarda çay ağacı yağı sürerek ve 24 saat bekleyerek bir test yapılması en iyi yöntem. 24 saat sonra reaksiyon olmazsa, kullanılması güvenli olabilir.

Bir kişi, diğer egzama tedavilerini etkilemeyeceklerinden emin olmak için çay ağacı yağını kullanmadan önce doktorlara danışmalarında fayda vardır.

Seyreltilmemiş ise çay ağacı yağı çok güçlü olabilir. Bununla birlikte, yağ genellikle yüzde 5 çay ağacı yağı gibi düşük konsantrasyonlarda satılmaktadır, ters etkiler genellikle yüksek konsantrasyonlarla ilgilidir.

Bu yan etkilerin örnekleri şunlardır:

alerjik deri döküntüsü veya kontakt dermatit
kuruluk
kaşıntı
cilt tahrişi
şişme
5 veya daha az konsantrasyonda çay ağacı yağı kullanılıyorsa, bu yan etkilerin görülme olasılığı daha azdır.

Ancak,   çay ağacı yağı uyguladıktan sonra deri döküntüsü yaşarsanırsa, ürünü kullanmayı bırakmalı ve bir doktorla konuşmalıdır.

Çay ağacı yağı asla içecek veya yiyecek olarak tüketmemelidir. Bunu yapmak, kafa karışıklığı ve kas koordinasyonu ile ilgili problemler de dahil olmak üzere önemli olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir.

Çay ağacı yağı içeren ürünler bazı eczanelerde, sağlık gıda mağazalarında ve İnternet üzerinden satılıyor.

Çay ağacının anti-inflamatuar ve anti-kaşıntı özellikleri, egzama ile ilişkili en önemli semptomların bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzama için bir tedavi olmamasına rağmen, nemlendiriciler ve topikal steroidler ile kombine edilen çay ağacı yağı rahatsız edici semptomların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

374 Comments