Eric Clapton ve Jimmy Page’in Gitarı “Gibson”, İflas Koruması İstiyor

Müzik sahnelerinde onlarca yıldır hem yıldız olan, hemde  dünyaca ünlü yıldızların elinden düşmeyen Gibson gitar bu günlerde çok zor günler yaşıyor. Şirket iflas koruması için başvuruda bulunuyor..

Gibson gitarları, Chuck Berry öldükten sonra, onun kiraz kırmızısı Gibson gitarı tabut kapağının iç kısmına vidalandı. David Bowie, Teneke Makineyi ön plana aldığında 1989 Gibson L4’ü tercih etti.

Dünyaca ünlü bir eski enstrüman mağazası olan Gruhn Guitars’dan George Gruhn, “Dünya gezegeninde en çok tanınan markalardan biri” dedi.

1894’te kurulan ve Nashville, Tennessee’de bulunan Gibson, premium gitarlarda en yüksek pazar payına sahipti. İflas başvurusuna göre, 80’den fazla ülkede yılda 200.000’den fazla gitar satan, tüm elektro gitarların yüzde 40’ından fazlasını oluşturdu, ve bu gitarların ortalama maliyeti 2,000 dolardan  başlıyor.

Şirket zorlu borç yükünden kurtulmak için kulaklıklar, hoparlörler, aksesuarlar ve diğer elektronik ürünleri satan, uluslararası Gibson yenilikler bölümünü tasfiye için düğmeye bastı.

B.B. King’den Eric Clapton’a, Jimmy Page, Duane Allman ve Slash’ten müzisyenlerin elinden düşmeyen  Gibson’ın elektro gitarları, blues ve rock’ın temel bir öğesi olmuşdu. King’in imza gitarı “Lucille” de bir Gibson’dı.

Efsanevi caz gitaristi Charlie Christian, Benny Goodman orkestrasının bir amplifikatörü aracılığıyla ilk elektro gitarlardan biri olan Gibson ES-150’yi çalmaya başladı. Sonraki büyük gövdeli Gibson caz gitarı o zamandan bu yana Wes Montgomery ve Joe Pass gibi birçok kişinin elinde bulunuyor.

1950’lerin ve 1960’ların halk canlanışı, Gibson akustik gitar taburları olmadan çok yumuşak görünmezdi. yorumları yapıldı.

Elvis Presley bir Gibson’la başlamamıştı. GuitarWorld.com’a göre, Eric Clapton Beatles’ın “Gitarım Hafifçe Ağlıyor” filminde George Harrison’dan ödünç aldığı bir Gibson gitarda solo çaldı. Ve blues rockers Led Zeppelin’in efsanevi gitaristi Jimmy Page, uzun zaman Gibson‘a sadık kaldı.

1 Comment