Eski Başbakan Cezaevine Girdi

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, iki ayrı dava sonucunda yolsuzluk ve hukuka engel olma suçlamalarından aldığı 19 ay hapis cezasını çekmek üzere bugün hapse girdi.

olmert30z-b

Tel Aviv Merkez Mahkemesi Mayıs 2014’te, Olmert’i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Holyland Park emlak projesinde ‘rüşvet almaktan’ suçlu bularak 6 yıl hapsin yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Former Israeli Prime Minister Ehud Olmert enters prison to begin his sentence, in the central Israeli town of Ramle, Israel, Monday, Feb. 15, 2016. Israel’s former Prime Minister Ehud Olmert started serving a 19-month prison sentence for bribery and obstruction of justice on Monday, becoming the first Israeli premier to be imprisoned and capping a years-long legal saga that forced him to resign in 2006 amid the last serious round of Israeli-Palestinian peace talks. (AP Photo/Ariel Schalit)

Ancak yargılama boyunca suçlamaları reddedip kendisine yönelik ‘acımasız bir cadı avı’ yürütüldüğünü savunan 69 yaşındaki Olmert, kararı temyize götürmüştü. Yüksek Mahkeme temyiz süreci sonuçlanana kadar serbest kalmasına hükmettiği Olmert’in cezasını, Aralık 2015’te aldığı kararla 18 aya indirmişti. Yüksek Mahkeme, Olmert’in ‘500 bin şekel rüşvet aldığı (yaklaşık 130 bin dolar)’ yönünde daha önce verilen kararı da ‘60 bin şekel olarak (yaklaşık 16 bin dolar)’ olarak değiştirdi.

Ancak eski İsrail Başbakanı hakkında, yolsuzluk davasında baş tanık olan eski sekreterine ifade vermemesi için baskı yaptığı gerekçesiyle açılan davada da 1 aylık hapis cezası verilmişti.
Böylece Olmert, toplam 19 aylık hapis cezasının yanı sıra 50 bin Şekel (yaklaşık 12 bin 600 dolar) de para cezası ödeyecek. 2006’da başladığı başbakanlık görevini yolsuzluk iddialarının ardından 2009 başında istifa ederek bırakmak zorunda kalan 70 yaşındaki Olmert, İsrail tarihinde hapse giren ilk başbakan oldu.
Cezaevine gitmeden önce bir video mesajı yayınlayan Olmert, rüşvet aldığı yönündeki mahkeme kararını reddederek “Rüşvet aldığım yönündeki hüküm karşısında suçsuz olduğumu söylemek benim için önemli. Bana yönelik verilen hükümlerin hiçbirinin başbakanlık yaptığım sürede yaşananlarla ilgili olmadığını da belirtmek isterim” dedi.

Kendisi ile ilgili dava süreciyle hukuki olmayan sebeplerle ‘kartopu gibi oynandığını’ savunan Olmert,’bazı hatalar yaptığını ancak bunların ceza gerektirecek nitelikte olmadığını’ söyledi.

 
Olmert, “Başbakan olarak İsrail’in güvenliği bana emanet edilmişti ancak şimdi demir parmaklıkların arkasına gitmek üzere olan birisiyim. Bu değişimin benim için ne kadar acı verici olduğunu hayal edebiliyorsunuzdur” ifadelerini kullandı.

 
Başka bir rüşvet davasından Mayıs 2015’te de 8 ay ek hapis cezası alan Olmert’in bu mahkumiyeti ise ertelendi.
Olmert, cezasını Ramle kenti yakınlarındaki Ma’asiyahu Cezaevi’nde çekecek.

 

 

10 Comments