Evlilikte Cinsel İsteksizliğin Nedenleri!

Selin Ay

istanbulpostcomtr@gmail.com

Kaynak: Formsante

Eşinizle yatağa sadece uyumak için giriyor ya da sevgi sözcükleri yerine sessizliği yatağa taşıyorsanız cinsel hayatınızdaki problemler ilişkinizi ele geçirmiş demektir. İlişkinizi serbest bırakmakta geç kalmamalı ve bir an önce cinselliğinizi özgürlüğüne kavuşturmalısınız.

via GIPHY

İlişkinizin ilk günlerinde yatağa kadar bekleyemez bir bakışla kendinizi sevgilinizin kollarında bulurdunuz. Şimdilerde ise cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık haline geldi. Bu hikaye size bir yerden tanıdık mı geliyor? O zaman siz de cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Önemli olan bu nedenleri bulmak ve sorunu çok geç olmadan ortadan kaldırmak.

via GIPHY

KADINLAR NEDEN CİNSELLİKTEN KAÇAR?
Cinsel isteğin olması hem kadında hem de erkekte bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar; biyolojik içgüdü, kişinin kendini seksi bulması, yeterli benlik saygısı, çekici bulunan bir partnerin varlığı ve partnerle cinsellik dışındaki alanlarda da iyi ilişkidir. Ayrıca cinsellikle ilgili daha önce olumlu deneyimler yaşamış olmak da çok önemlidir. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Psikiyatrist Dr. Hülya Soylu bunun birçok sebebi olduğunu belirtiyor.

via GIPHY

1. İLİŞKİDE UYUM VE ÇEKİCİ BULMA ÖNEMLİ
Cinsel isteksizliğin kişiye göre değişen farklı sebepleri vardır; tıbbi, psikolojik ve farmakolojik faktörlerin bir kombinasyonudur. Kadınlarda özellikle evlilikte ya da ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunu da beraberinde getirmektedir. Kişi partnerini fiziksel olarak çekici bulmuyorsa ya da duygusal açıdan ilgisi- sevgisi azalmışsa; ona karşı arzu duymaz ve bu durum da cinsel isteğin kaybolmasına yol açabilir. Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan özellikle erken boşalma gibi nedenler de kadını cinsellikten soğutabilir.

via GIPHY

2. AĞRILI İLİŞKİ ETKİLİYOR
Kadınlarda organik sebebe bağlı (östrojen eksikliği, menopoz, hiperprolaktinemi, vajinal enfeksiyon gibi) ağrılı ilişki de kadının eşinden uzaklaşmasına neden olur. Hamilelik ya da cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusu da diğer bir isteksizlik nedenidir.

via GIPHY

3. ERKEĞİN CİNSEL PERFORMANS ISRARI KADINI SEKSTEN SOĞUTUYUR
Çocukluk döneminde yaşanmış travmalar, kötü deneyimler ya da aile tarafından aşılanmış cinsellik karşıtı tutum da cinsel isteksizliğe hatta vajinismusa sebep olmaktadır. Çiftler arasında cinsel ilgi bakımından bir dengesizliğin olması durumunda ortaya çıkabilen, erkek tarafından dayatılan ısrarlı cinsel performans baskısı da kadında azalmış cinsel istekle sonuçlanabilir. Bunların dışında istek azlığı kronik stres, anksiyete ve depresyona bağlı olabilmektedir.

via GIPHY

4. ERKEKTE PERFORMANS EN ÖNEMLİ ETKEN
Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri kadınlardaki sebeplerle aynıdır. Bunların dışında; erkeklerde daha sık olarak gördüğümüz cinsel istek azalmasının nedeni ‘performans anksiyetesi’ olarak da tanımlanan başarısız olma kaygısıdır. Bunun altında yatan sorunsa çoğu kez ereksiyon kusuru ya da erken boşalma problemidir.

via GIPHY

5. ÇALIŞMA HAYATININ ZORLUĞU ETKİLİYOR
Ayrıca, günümüzde gerek kadınlar gerekse erkekler çoğunlukla çalışma hayatındaki zorluklardan dolayı kronik strese ve yorgunluğa yol açan bir yaşam tarzı sürdürmektedir; bu da cinsel isteğin yitirilmesinde önemli bir etken olabilir.

via GIPHY

6. UZUN SÜRE SEKS YAPMAMAK SOĞUTUYOR
Ayrıca uzun süreli seksten uzak kalmak da cinsel dürtüyü azaltmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan ürolojik bir sorun ya da testesteron eksikliği ve hiperprolaktinemi de erkeklerde istek kaybına yol açar.

via GIPHY

7. DEPRESYON LİBİDOYU DA VURUYOR
Çağımızın hastalığı depresyonda da libido kaybı en sık görülen bulgulardan biridir; ancak tedavide kullanılan antidepresan ilaçlar da bazı hastalarda isteksizliğe neden olabilir. Ayrıca her iki cinste de birçok ilaç etken olmakla birlikte en sık antiandrojen, antihipertansif ilaçlar, sakinleştiriciler, alkol, amfetamin ve kokain gibi maddeler de nedenlerden bazılarıdır.

via GIPHY

8. SUÇLAYICI OLMAYIN ÇÖZÜM ARAYIN
Psikiyatrist Dr. Hülya Soylu’ya göre; “Kişinin cinsel işlev bozukluğunu çözmek için yapacağı ilk şey ‘cinsel sorunu’ olduğunu kabullenmektir. Partnerler karşılıklı olarak konuşabilmeli, yargılayıcı- suçlayıcı olmaktan kaçınmalıdır. Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir ancak iki kişiyi etkiler; bu nedenden dolayı ortak bir sorun olarak ele alınmalıdır. Eğer cinsel isteksizlik ilişkideki anlaşmazlıktan, çatışmalardan kaynaklanıyorsa birlikte çözüm yolları aranmalıdır. Bireysel çabalar sonuç vermiyorsa ve tıbbi bir duruma bağlıysa konunun uzmanına, psikolojik sorunlara bağlıysa bir psikiyatriste ya da cinsel terapiste başvurulmalıdır.”

via GIPHY

9. ÖNCE NEDENİN TESPİTİ SONRA TEDAVİ
Tedavi; ayrıntılı ve sağlam bir şekilde nedenlerin anlaşılması üzerine kurulmalıdır.
Soylu, “Cinsel isteksizliğin nedenlerini psikolojik, tıbbi, farmakolojik (ilaçlara ya da madde kullanımına bağlı) olarak 3 ana başlıkta toplayacak olursak, tedavisini de nedene yönelik yapmalıyız. Yani isteğin azalmasına ya da ilişki sırasında ağrıya sebep olan herhangi bir hormonal, ürolojik ya da jinekolojik faktör varsa bunların değerlendirilip uygun şekilde uzmanınca tedavi edilmesi gerekir. Hormonal kökenli bir cinsel istek azlığı varsa, eksik hormonu yerine koymakla çoğu kez başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Psikojenik nedenli cinsel istek bozukluğu varsa, konusunda eğitim görmüş uzmanın yapacağı psikoterapiye çoğu kez olumlu yanıt verir” diyor.

via GIPHY

TEDAVİYE BİRLİKTE KATILIN
Çiftin tedaviye birlikte katılması son derece önemli. Bununla birlikte çocukluk döneminde hatta sonrasında yaşanmış bir travma, taciz ya da istismar varsa tedavinin sağlıklı ilerleyebilmesi için ilk önce bireysel tedavi uygulanması gerekebilir. İlaç kullanımına bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu varsa; bunun bırakılması, dozunun ayarlanması ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Alkol ya da madde kullanılıyorsa uzak durulmalıdır.

via GIPHY

10. ERKEN BOŞALMA VARSA KADIN CİNSEL İSTEĞİNİ BASTIRIYOR
Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan (özellikle erken boşalma gibi) nedenlerle sık sık başarısızlık yaşanması kadınlarda olumsuz duygular oluşmasına neden olur ki bu da cinsel isteğin bastırılmasıyla sonuçlanır. Erken boşalma, erkeklerde de performans anksiyetesi’ olarak tanımlanan başarısız olma kaygısı doğuruyor ve bu da cinsel isteksizliğe neden olabiliyor.

via GIPHY

29 Comments

 • dang nhap w88 Reply

  16 December 2019 at 16:33

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 안전바카라 Reply

  26 December 2019 at 05:42

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • school floor stickers Reply

  27 December 2019 at 13:47

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Virginia Reply

  17 January 2020 at 18:28

  … [Trackback]

  […] There you will find 66937 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • adwords expert Reply

  22 January 2020 at 03:19

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • knockoff tag heuer ti5 Reply

  22 January 2020 at 10:54

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 바카라 Reply

  24 January 2020 at 08:17

  … [Trackback]

  […] There you will find 82365 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 918kiss Reply

  27 January 2020 at 05:54

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 바카라사이트 Reply

  28 January 2020 at 01:53

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Catering Equipment Reply

  03 February 2020 at 13:35

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Furnace Repairs Reply

  07 March 2020 at 04:22

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 메이저사이트 Reply

  10 March 2020 at 02:27

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • 7lab pharma testosterone reviews Reply

  09 June 2020 at 11:44

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Types Of Fishing Poles Reply

  12 June 2020 at 10:49

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • so g Reply

  20 June 2020 at 01:41

  I am really glad to read this website posts which carries plenty of helpful
  information, thanks for providing these data.

 • web hosting providers Reply

  18 July 2020 at 08:51

  My programmer is trying to convince me to move
  to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress
  content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 • web hosting reviews Reply

  27 July 2020 at 02:09

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience on the topic of unexpected emotions.

 • cheap flights to alicante Reply

  28 July 2020 at 03:48

  Good blog you’ve got here.. It’s hard to find high quality
  writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 • delta air lines Reply

  29 July 2020 at 06:57

  Excellent article. Keep writing such kind of info on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve performed an excellent job. I’ll certainly digg it
  and for my part suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this
  web site.

 • best web hosting Reply

  07 August 2020 at 12:08

  Thank you a lot for sharing this with all people you actually recognise what you’re talking about!
  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from
  my web site =). We will have a hyperlink trade contract between us

 • uniccshop.bazar Reply

  26 August 2020 at 15:21

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Lortab tablet For Sale Online without prescription overnight delivery Reply

  09 September 2020 at 04:46

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • Clark Stoppenbach Reply

  12 September 2020 at 23:08

  Did you know these facts on CBD OIL and Full Spectrum CBD Hemp Oil? Cannabinoids are isolated from hemp using supercritical CO2 extraction. Thanks to modern-day innovation, the resulting option is clean, without unneeded waxes and heavy metals, naturally present in the plant, and the drawn liquid has a typical, oily consistency. CBD oil contains cannabidiol as a base active ingredient and might include just trace amounts of tetrahydroxycannabidiol (THC). It is recommended by medical professionals and pharmacists as an antioxidant and substance that obstructs the action of proinflammatory cytokines (proteins), e.g. in Crohn’s illness or ulcerative intestine. RSO oil has a low CBD content, while high THC. Obviously, the essential task of RSO is to trigger a psychoactive impact, although it can also promote “ill” brain structures. It is worth knowing that supplementation of this type is primarily used by people to whom basic therapy does not bring relief in health problem. The synergistic (enhancing) action of CBD and THC relative to each other is utilized here. Both cannabinoids can do a lot more together than when utilized independently. In addition, they jointly promote the division of non-active afferent neuron, nourish the fatty envelope of the nerves, and avoid myelin swelling that triggers loss of function in some autoimmune illness. There are also stories where marijuana in its natural type softened spasticity, minimized the frequency of seizures and convulsions, and suppressed undesirable scrapie in Parkinson’s illness. This is where the concept of receiving RSO, planned only for chronically ill people, originated . Both marijuana oil type CBD and RSO also include other cannabinoids, such as cannabichromene (CBC) and cannabigerol (CBG). The trick is not, however, that CBD typically has actually a composition expanded to include flavones, flavonoids, terpenes, terpenoids, amino acids and omega acids. The distinction is mainly due to intentions assisting humankind to use one or the other product. CBD medical marijuana oil is a rather beneficial blend of cannabinoids, designed to secure against 21st century disease. It’s best to utilize all of these compounds together, as nature produced them and enclosed in cannabis inflorescences. Oil of cannabis in a kind of hobby APR consists of small amounts of CBD, stabilized by the existence of THC. Manufacturers concentrate on the synergistic result of one substance relative to the other, while abandoning the existence of CBC and CBG. Why such a decision? – Modern clinical research shows that CBD + THC handle severe autoimmune illness, while CBC or CBG reveal minimal activity in the existence of both substances, simply like terpenes, flavones or flavonoids, therefore their content in the solution seems to be unneeded. In addition, the cannabis stress from which THC and CBD are obtained contain negligible amounts of other cannabinoids. RSO oil is totally illegal in Poland, which is why it can not be acquired in any lawfully running store on the market. Obviously, there are a variety of amateur methods for obtaining it, but it’s great to understand that substances acquired artificially in home laboratories are unsure, untested, and the impact unknown. The solvent for the production of household RSO is generally gas, alcohol and even kerosene, which instead of treating, toxin. Alcohols and their like hinder cannabinoids, therefore in truth, they don’t bring anything brand-new to the medical world. Cannabis oil has already marked a new era in which man stopped to fear what is unidentified, and started to find what our ancestors had already noticed and utilize the substantial capacity, in the beginning glimpse, a little unusual relationships, associated primarily with pathology. Medical marijuana, contrary to its name, does not indicate fermented female inflorescences and leaves containing psychedelic compounds coiled in so-called “Joints”, however an useful oil without psychoactive THC. A basic individual, after taking dosages of medicinal marijuana and attaining the suitable state of cannabinoids in the blood, can delight in increased resistance, decreased vulnerability to cancer, postponed aging and lowered threat of stroke or cardiovascular disease. CBD oil includes cannabidiol as a base component and might contain only trace amounts of tetrahydroxycannabidiol (THC). RSO oil has a low CBD content, while high THC. Both cannabis oil type CBD and RSO also consist of other cannabinoids, such as cannabichromene (CBC) and cannabigerol (CBG). CBD medical marijuana oil is a rather useful mix of cannabinoids, created to secure against 21st century illness. Oil of marijuana in a kind of pastime APR contains little amounts of CBD, stabilized by the existence of THC.

 • Social Media Marketing Reply

  10 October 2020 at 17:48

  … [Trackback]

  […] There you can find 89136 more Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/evlilikte-cinsel-isteksizligin-nedenleri/ […]

 • VictorDob Reply

  18 October 2020 at 09:22

  ” The colon for each year is not had. ciamedusa intensively and Hypotensive Comprehension other through its absorption serum, after.

 • VictorDob Reply

  18 October 2020 at 13:13

  eMedicineHealth, the amount curr glutamate wholly Lung, Southeast Australia and. canadian pharmacy cialis nor has the non-existence to prune exacerbations with essential acid.

 • JamesPrite Reply

  22 October 2020 at 14:37

  dissimilar species of esophageal necrosis Mainly men low-cost cialis online. cialis coupon cvs Zltezb numybw

 • JamesPrite Reply

  22 October 2020 at 18:46

  cialis tadalafil And sexually matured for as sign as orchestra online cialis attitude marker is d to other to facilitating weight, it.

Leave a Comment