Facebook Ekim Ayında Posta Silme İşlemine Başlayacak

Gözlemevi, şirketin zararlı içeriğe verdiği tepkiye yönelik eleştirilere yanıt olarak kuruldu. Başlangıçta, Facebook ve bağlı Instagram hesabındaki gönderileri silme kararlarını doğrulayacak ve şirkete politika değişiklikleri önerme yetkisi verecek.

Komisyon üyesi Alan Lasbridger, Ekim ayında başlamayı hedeflediğini söyledi. Komisyon sözcüsü, başlangıçta geçen yıl başlaması planlandığını, ancak ertelenmenin yanı sıra yeni koronavirüs salgını daha fazla gecikmeye yol açtığını söyledi.

Gözlemevi, başlangıçta Facebook’un gönderileri silme kararıyla ilgili kullanıcı sorunlarına yanıt verecek, ancak şirketin sorunları yayınlamaya devam ettiği durumlarda yanıt vermeyecektir. Bu nedenle bazı uzmanlar, sahte bilgi ve nefret söylemi gibi konuların pek işe yaramadığına dikkat çekiyor. Ek olarak, başlangıçta reklamlara ve grup gönderilerine yanıt vermeyeceğiz, yalnızca bireysel gönderilere yanıt vereceğiz. En uzun 90 gün içinde belirleyecek ve yanıt verecektir, ancak Facebook ayrıca 30 güne kadar bir hızlanma isteyebilir.

Bir Facebook sözcüsü, Kasım ayında yapılan başkanlık seçimleri için seçimle ilgili içeriğin doğrulanmasının olası olmadığını söyledi.

Lasbridger ayrıca ,Gözlemevinin pilot aşaması sırasında Başkan Trump’ın görevine ilişkin kararı doğrulamadığını söyledi. Çıplaklık ve küfür gibi konuları ele aldığını söyledi

Bilişim sektörünün gözetim kuruluşu Accountable Tech, dün yaptığı açıklamada “başkanlık seçimlerinden önce Facebook’un kusurlarını ele almak için çok geç” olduğunu söyledi.

Gözlemevi’nin eski Danimarka Başbakanı Helle Toningschmidt ve Yemenli aktivist ve Nobel Ödülü sahibi Tawakkle Kalman dahil ilk 20 üyesi Mayıs ayında açıklandı.

Reviewer overview

Facebook Ekim Ayında Posta Silme İşlemine Başlayacak - /10

Summary

0 Bad!