Aşırı Sağcı Lider Marine Le Pen’e IŞID’le İlgili Soruşturma Açıldı

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

Fransız savcılar, Perşembe günü, IŞİD’in uyguladığı vahşet görüntülerini yayınladığı için Aşırı Sağcı lider Marine  Le Pen’e karşı dava açtı.

Paris Nanterre savcılığı, suçlamaların “şiddet görüntülerini dağıtmak” la ilgili yapıldığını açıkladı.

Dava’nın sonunda Le Pen üç yıla kadar hapis ve 75,000 euroluk para cezasına  çarptırılabilir.

Sağcı lider Le Pen’in, 3 yıl önce  attığı tweetler, Amerikalı muhabir James Foley’in öldürülmesi de dahil olmak üzere IŞİD’in bir çok kişiyi vahşet içeren görüntülerle idam etmesiyle  ilgili.

Marine Le Pen bu tweeti, Kasım 2015’te, Paris’te IŞID’in düzenlediği saldırılardan sonra, hükümeti eleştirmiş ve Fransa’yı korumak için yeterli bir şey yapmamakla suçlamıştı.

Le Pen Perşembe günü, BFM televizyonuna”açıkça beni susturmayı amaçlıyorlar. Ancak sessiz kalmayacağım”dedi. Le Pen,”Bana karşı açılan bu dava benim için vatanseverlik ve Fransız halkının savunması madalyası olarak göreceğim.” dedi.

Fransız parlamentosunun geçtiğimiz yıl Le Pen’in dokunulmazlığını kaldırmasının ardında  Le Pen’e karşı dava açıldı.

Davada Le Pen’i temsil eden avukat Rodolphe Bosselut, suçlamaların içeriğini doğruladı ancak yorum yapmadı.

Bu  Marine Le  Pen ve partisi Ulusal Cephesi’ne karşı açıklan ilk dava değil. 

Başka bir soruşturmada kendisi ve parti, Avrupa fonlarının kötüye kullanılmasıyla ilgili suçlamalar  konusunda yargılanıyor. Ama o  suçlamaları reddediyor.

Geçtiğimiz yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron’a uzak olan Le Pen, bu ayın sonunda yapılacak bir kongrede Ulusal Cephe için yeni bir isim önermeyi planlıyor. Le Pen partisini geçmişteki sorunlardan ve eleştirilerde uzaklaştırmak için belirgin bir çaba içinde . “Parti, uzun süren bir aile kavgasının bir parçası olarak, Le Pen’in babası ve Ulusal Cephe’nin kurucusu Jean-Marie Le Pen’in fahri başkanlığını da sona erdirebilir.

 

123 Comments