Facebook’un Skandalları Ona”Pahalıya” Mal Oldu

Facebook’un karı 13.23 milyar dolar oldu. Facebook’un Aylık aktif kullanıcı sayısı 2.23 milyar, geçen yıla göre% 11 artış gösterdi, ancak analistler 2,25 milyar kullanıcı tahmin ediyordu. Facebook,  günlük aktif kullanıcı hacmin, geçen yıla göre% 11 artışla 1,47 milyar kullanıcıya çıkardı, ancak  1,48 milyar kullanıcı tahmin ediliyordu.

Katıldığı bir konferans sırasında CFO Dave Wooner, “büyümeyle ilgili ikinci yarıda düşüşün tek haneli olarak  devam etmesini bekliyorum.” Dedi. 2017 yılında Mark Zuckerberg, Facebook’un güvenlik ve gizlilik konusundaki yatırımlarının kısa vadede sosyal ağ işine zarar vereceğini defalarca söyledi ve söyledikleri de doğru çıktı.  Zuckerberg, “Önceki konuşmalarda da belirttiğim gibi, gizliliğe çok fazla yatırım yapıyoruz ve bu da kârlılığımızı önemli ölçüde olumsuz etkileyecek. Bunu mevcut çeyrekte görmeye başlıyoruz.” Dedi.

Facebook‘taki en önemli reklam pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri‘nde aktif günlük kullanıcıların sayısı artmadı, aynı zamanda Avrupa’da yeni gizlilik yasaları, GSYİH‘nın yürürlüğe girmesi nedeniyle şirket 3 milyon kullanıcıyı kaybetti.

Facebook tarafından bildirilen sonuçlardan tek bir parlak nokta varsa, analistler tarafından tahmin edilen hisse başına 1,72 dolardan 1,74 dolara  hisse başına kazanç oldu. COO şirketi Cheryl Sandberg, “hala büyüyoruz ve büyümenin sağlıklı bir hızda devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Finansal tabloların yayımlanmasından önce hisse bedeli hisse başına 217 dolar idi ve yayınlandıktan sonra hisse başına 165 dolara mal olan serbest düşüşle başlayan hisse, neredeyse payının değerinin çeyreği kadar düştü. Amerika Birleşik Devletleri‘nde ticaretin açılması ile birlikte düzeltme bekleniyor, ancak yine de şirket tarihinin en zor zamanlarından birini yaşıyor.

3 Comments