Faşist Lider İngiliz Ajanıymış

muss1920’li ve 1930’lu yıllarda Avrupa’da faşizmin yükselişine emperyalizmin doğrudan ya da dolaylı katkısının boyutları hâlâ net olarak bilinmiyor.

The Guardian’dan Tom Kington’ın haberine göre, İtalyan faşist lider Benito Mussolini, siyasi hayatına İngiliz ajanı olarak başladı.

Yeni ortaya çıkan belgeler, faşist diktatörün 1917 yılında siyasete MI5’tan (İngiliz iç istihbarat örgütü, Askeri İstihbarat) haftada 100 sterlin alarak başladığını gösteriyor.

O dönem 34 yaşında bir gazeteci olan Mussolini, İtalya’nın Birinci Dünya Savaşı’nda müttefiklerin yanında savaşa devam etmesini propaganda ederken, barış için gösteri düzenleyenleri de evlerine kapatmaya niyetliymiş.

Mussolini’nin maaşı, o dönem Roma’da bulunan milletvekili ve MI5 ajanı Sir Samuel Hoare tarafından sağlanıyordu. Hoare’nin bahsedilen zamanda 100 kişilik bir istihbarat şebekesini yönettiği söyleniyor.

Cambridgeli tarihçi Peter Martland, özellikle Rusya’nın devrim ile birlikte savaştan çekilmesi nedeniyle, İtalya’nın Britanya için “en az güvenilir müttefik” hâline geldiğini belirtiyor.

Tarihçi, Mussolini’nin 1 yıl boyunca aldığı ücretin, bugün haftada 6 bin sterline karşılık geldiğini vurguluyor.

Mussolini’nin, Il Popolo d’Italia gazetesindeki savaş yanlısı yayınlara ek olarak, Hoare’ye eski askerleri Milan’daki savaş karşıtı gösteriye saldırtmayı teklif ettiği de ortaya çıktı.

Ancak faşist diktatör ile İngiltere arasındaki ilişki bununla kalmadı. Mussolini iktidarını sağlamlaştırdıktan sonra, 1935 yılında, artık Dışişleri Bakanı olmuş olan Hoare, Hoare-Laval Antlaşması’nı imzalayacaktı.

Bu antlaşma ile birlikte, Etiyopya, faşist İtalya’nın işgaline bırakılıyordu.

2 Comments