FED’den Faiz Sinyali

ABD merkez bankası FED tutanaklarında, ekonomik gelişmeler olumlu seyrederse “yakın zamanda” faizlerin yükseltilmesinin gerekebileceği ifade edildi.

ABD Merkez Bankası’nın Ocak ayı tutanaklarına göre, “ekonomi yolunda giderse faiz artırımının yakın zamanda yapılacağı” öngörülüyor. Bir kısım Fed yetkilisi, faiz artırımlarının kademeli olarak yapılmasının uygun olacağı görüşündeyken bir kısım Fed yetkilisi ise, yüksek enflasyon riskinin sınırlı olduğunu düşünüyor. Ayrıca Fed yetkililerinden bazıları ise işsizlik hedefine yönelik yüksek risk görüyor.

Hürriyet’in haberine göre Fed yetkilileri, “dolardaki güçlenişin ve uygulanacak potansiyel politikaların aşağı yönde risk faktörü oluşturduğunu” bildirirken, “mali teşvik politikasının da içinde bulunduğu yukarı risk faktörlerinin de mevcut olduğunu” belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), gelecek toplantılarda bilanço tablosuna ilişkin görüşmelere başlayacak. Komitenin birkaç üyesi ayrıca, gelecek toplantıda yapılacak olası bir faiz artırımının esneklik kazandığını söyledi.

 

6 Comments