Fed’in Tutanakları Sızdı Hangi Ülke 600 Baz Puan Faiz Artıracak

 Hulya Karahan

Production Editor

Enflasyon ısındıkça, Federal Rezerv gibi gelişmiş ülkelerdeki merkez bankaları giderek daha “şahin” hale geldi.

Fed’in Kasım ayı para politikası toplantısının tutanakları basına sızdı.

Enflasyon yükselmeye devam ederse, bunun tahvil alım planının sonunu hızlandıracağını ve faiz artırımlarının gündeme geleceği ima ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve diğer gelişmiş ülkelerin politika sıkılaştırma beklentileri yukarı doğru ivme kazanmaya devam ederken, döviz piyasası gelişmekte olan piyasaların faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalacağı söyleniyor.

Uzmanlar;  Fed’in QE’den çekilmesine ilişkin sıkılaştırıcı beklentileri gelişmekte olan piyasaları rahatsız ettiğini, bu nedenle MSCI Gelişen Piyasa Endeksinin 2021’de şimdiye kadar durgun olduğunu açıkça görebildiklerini belirtiyor.

Fed‘in kademeli sıkılaştırma politikası ve yüksek enflasyonla birlikte, gelişen piyasalardaki çoğu merkez bankasının tek seçeneğin faiz oranlarını yükseltmek olduğu belirtiliyor.

Rusya, Brezilya ve diğer ülkeler bu yıl “çılgın faiz artırımı” modeli başlattı.

Danske Bank’ta stratejist olan Minna Emilia Kuusisto bir raporda şöyle bir analiz yapıyor:

“Küresel finansal ortam sıkılaştıkça, ithalatçılar yüksek enerji fiyatlarından etkileniyor ve artan yerel enflasyon parasal gevşemeye neden oluyor. Politikaların güvenilirliği bir zorluk teşkil ediyor ve yükselen piyasaların karşı karşıya olduğu direnç artıyor.”

Önemli finans kurumları, yükselen piyasa, ülkeleri faiz oranlarını artırmaya iteceğini söylüyor.

JPMorgan Chase, Güney Afrika, Meksika ve Polonya’nın önümüzdeki 12 ayda faiz oranlarını 200 baz puandan fazla artırmasını bekliyor. Faiz oranlarını en çok Latin Amerika artıracak. Brezilya’nın faiz oranlarını 600 baz puanın üzerinde, Kolombiya’nın ise 400 baz puanın üzerinde artırması bekleniyor.

UBS’nin stratejisi başkanı Manik Narain, “Birçok  ülke giderek daha zor bir duruma doğru gidiyor” diye uyardı. Gerçeklerin, gelişmekte olan ekonomilerdeki mevcut enflasyon şoklarının ABD veya Avrupa’dakilerden çok daha uzun ve yıkıcı olması bekleniyor.  “Piyasa sindiriliyor ve gelişen piyasalardaki sıkılaşma döngüsü gelişmiş piyasalardan çok daha hızlı olacak.”

Faiz artıran bir diğer ülke ise Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, aşırı ısınan ekonomi ve yüksek enflasyonu dizginlemek için son iki ayda ikinci kez faiz oranlarını artırdı.

Peki ya Türkiye?

Ekonomistler; Türkiye’nin faiz indirimleri ekonomiyi desteklerken, dış sermayenin Türkiye’de kalması gerekiyor. Bu da Türkiye’nin para biriminin hızla değer kaybetmesine neden oluyor. Türkiye ekonomisi küreselleşip “kapalı duruma” girmek zorunda kalacak ama en azından belli bir üretim miktarını ülkede tutabilecek. Erdoğan’ın bu yöntemi ekonomiyi canlandırmak ve enflasyonla mücadele etmek için kullanmaya çalışması, mevcut ana akım para politikası sistemine ters düşen “zehirle mücadele” olarak değerlendiriyor.

ABD doları güçlü kalacak

Fed’in enflasyonu düşürmek için sıkılaştırma politikası beklentileri güçlenirken, ABD dolarının güçlü kalması bekleniyor ve gelişen piyasa para birimleri de ağır baskı altında.

Societe Generale Gelişen Piyasa Araştırması Başkanı Phoenix Kalen, “Gelişmekte olan piyasa para birimleri için en kötüsü henüz olmadı. Büyüme ve enflasyon zorlukları 2022’ye kadar devam edecek, ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi bekleniyor” dedi.

Birçok ülke şu anda bir ikilemle karşı karşıya: Fiyatları ve Fed’in sıkılaştırma baskısını azaltmak için politikaları sıkılaştırmak mı? Yoksa kırılgan ekonomik toparlanmayı desteklemek için uyumlu politikaları sürdürmek mi?

Uzmanlar diyor ki: “Mevcut bakış açısına göre, enflasyonu düşürmenin tek yolu, önce politikaları sıkılaştırmak, ardından arz darboğazının ve genel enflasyonun gevşemesini beklemek ve nihayetinde ekonomiyi desteklemek için gevşeme politikalarını düşünmektir. Körü körüne gevşeme, genel enflasyonun devam etmesine neden olabilir. Ülke ürünlerinin çok ucuz olması ve sonunda uzun vadeli bir stagflasyon ortamına düşmesi nedeniyle yüksek düzeyde ve gevşek politikaların sürdürülmesi ekonomik büyümeye olumlu destek sağlayamayacaktır.”

Reviewer overview

Fed'in Tutanakları Sızdı Hangi Ülke 600 Baz Puan Faiz Artıracak - /10

Summary

Enflasyon ısındıkça, Federal Rezerv gibi gelişmiş ülkelerdeki merkez bankaları giderek daha "şahin" hale geldi.

0 Bad!