Fransa “Yapay Zeka”ya 1,5 Milyar Euro Ayırdı

Élysée sarayı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın 2022’ye kadar yapay zeka  araştırma ve geliştirmesine 1.5 milyar Euro yatırım yapacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron acıklamayı yeni AI (yapay zeka)  stratejisini Perşembe günü Paris merkezli Collège de France araştırma enstitüsünde yaptı.

Macron Fransa’nın Yapay Zeka teknolojisini kaçırmasını istemediğini söylerken, Yapay Zeka teknolojisindeki mevcut küresel liderler olan ABD ve Çin ile rekabet etmek için tasarlanan önlemleri tanıttı. Ayrıca, Fransa’nın sektörü düzenlemek için etik önlemler almasını sağlamak istediğini söyledi.

Yeni öneriler, kısmen, ülkeye daha fazla sayıda üst düzey araştırmacının gelmesine yönelik. Samsung, Google ve Fujitsu dahil olmak üzere teknik devler, Fransa’da yeni AI merkezleri kurmayı planladığını duyurdu.

Fransa’ya 30 milyon dolarlık yatırım yapmayı vaat eden Microsoft, bu ayın başlarında Fransa’nın ilk Yapay Zeka  okulunu açarak yedi aylık ücretsiz bir kursla geleceğin işlerini öğrencilere öğretti. Okul önümüzdeki üç yıl içinde 400.000 öğrenci yetiştirmeyi planlıyor.

 

Fransız hükümeti, Yapay Zeka ile  endüstrisini savunma, sağlık, ulaşım ve çevre olmak üzere dört sektöre odaklamak için çok yönlü bir stratejiler geliştiriyor.

Ünlü Fransız Matematikçi Cedric Villani  dünya çapındaki  Yapay Zeka uzmanlarıyla aylardır çalışmalar yürütüyor.

Villani’nin Çarşamba günü sunduğu raporun ardından , genç araştırmacı ve mühendislerin ücretlerinin iki katına çıkarılması ve önümüzdeki üç yıl içinde yapay zeka alanında uzman öğrenci sayısının üç katına çıkarılması bekleniyor.

Macron Çarşamba günü bir düzine yakın Yapay Zeka uzmanıve endüstri liderleriyle bir araya gelecek. Bunlar, yakın zamanda Facebook’ta  Yapay Zeka araştırma laboratuvarını yürüten New Yorklu Fransız Yann LeCun ve İngiltere’nin DeepMind – AlphaGo sisteminin yaratıcılarından Demis Hassabis’i de var. 2016 yılında Çinli oyun “Go” da bir usta oyuncu  Fransa’daki ilk Avrupalı ​​araştırma merkezini açacak.

Google’ın yeni Yapay Zeka  başkanlığını yürütecek olan Marie-Paule Cani, “Tartışmaların çoğu, yapay zekanın ve onların etik sonuçlarının mümkün kıldığı büyük değişikliklere eşlik etmenin ve insanlığa faydalı olmalarını sağlamak için en iyi yol üzerinde odaklandı” dedi.

Yapay zeka uzmanı Laurent Alexandre, “Yapay zeka açısından Fransa’yı  ABD ve Çin’le kıyaslarsak  halabüyük zaafları var” dedi.

 

Hülya Karahan

istanbulpğostcomtr@gmail.com

 

 

3 Comments