ABD, Putin’in Rusya’daki Tüm Çevresini Kıskaca Alıyor

Amerika Birleşik Devletleri Cuma günü, onlarca Rus oligarkına ve hükümet yetkilisini,Trump yönetiminin Moskova’ya karşı sert bir eylemden kaçınmaktan korkmadığını gösterdi ve doğrudan Rusya Devletbaşkanı Vladimir Putin’in çevresine yönelmiş olan yaptırımlarla cezalandırdı.

Hazine Bakanlığı, 17 resmi ve bir düzine Rus şirketi ile birlikte, alüminyum devi Oleg Deripaska da dahil olmak üzere yedi Rusları hedef aldı. Üst düzey Trump yönetim yetkilileri, Putin’i geri adım atmaya yönelik sürekli bir çaba kapsamında, Trump’ın geçen yıldan bu yana ABD’nin 189 Rusı vatandaşını yaptırımlarla cezalandırdığını vurguladı.

Yetkililerin isimsiz olarak yorum yapmalarına izin verilmediğini ve gazetecilere genel resmi bilgi verdiğini söyledi.  Yetkililer, Rusya’nın sınırları aşan eylemleri, Kırım’ın ilhak edilmesi, Doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı isyancıların desteklenmesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın desteklenmesi ve siber saldırı gibi şikayetleri içeren bir listeyi işaret etti.

Her şeyden önce, Rusya’nın Batı demokrasisini yıkmaya yönelik girişimleri, yetkililerin, ABD başkanının, Trump’u iktidara getiren 2016 seçimlerinde ortaya atılan iddialara  karşı ABD  başkanın Putin’e meydan okumayı başaramadığı yönündeki endişelerini ortadan kaldırmaya yönelik adımlar olarak değerlendirildi.

İş holdingleri tarımdan makineye kadar olan varlıkları kontrol eden Deripaska, özel danışman Robert Mueller’in Rusya’nın eski Trump kampanyası başkanı Paul Manafort ile olan ilişkileri üzerine yaptığı araştırmada önemli bir figür olmuştu. Hazine Bakanlığı, Deripaska’nın yasadışı telefon dinleme, gasp, haraç, kara para aklama ve hatta ticari rakiplere karşı ölüm tehditleriyle suçlandığını söyledi.

Londra Borsası’nda, çoğunluğu Deripaska’ya ait bir enerji şirketi olan En +, küresel mevduat gelirleri, yaptırımların haberlerin üzerine  yüzde 19 oranında düştü. Deripaska’nın holding kuruluşu Basic Element, yaptırımlarından pişman olduğunu ve avukatlarıyla analiz ettiğini söyledi.

Putin’in hükümeti, ABD’ye uzun süredir bağlı ticari ilişkileri olan şirketleri cezalandırdığını savunarak, yaptırımları “saçma” olarak değerlendirdi.. Rusya Dışişleri Bakanlığı, “binlerce iş” i tehlikeye sokarak ABD’nin “sıradan Amerikalılara” vurduğunu söyledi.

Bakanlık, “Amerikan demokrasisi açıkça aşağılayıcı.” Dedi. “

118 Comments