Google’ın Üst Düzey Yöneticisi de Depremde Hayatını Kaybetti

Nepal’de dün meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısıG 3 bin 400’ü geçti. geçti. Yaralı sayısının 5000’den fazla olduğu belirtiliyor. Başkent Katmandu dışında ölümün soğukluğunu dünyanın zirvesi olarak tabir edilen Everest’te yaşayanlar da oldu.

 

Everest’te depremin tetiklediği çığ nedeniyle 17 dağcı ve rehber yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenler arasında arama motoru Google’ın üst düzey yöneticisi Dan Fredinburg da bulunuyor.

aaa
7.8 büyüklüğündeki deprem dağcıları ve onlara yol gösteren rehberleri ise Everest yolunda yakaladı. Nepalli yetkililer Everest’te 17 dağcı ve rehberin hayatını kaybettiğini belirtiyor.
Everest’teki dağcıların arasında yaşamını yitirenler arasında “Google X”in yöneticisi 33 yaşındaki Dan Fredinburg da bulunuyor. Arama motoru Google’ın çok gizli araştırma laboratuvarı olarak bilinen “Google X”in başkanlığını yapan Dan Fredinburg 31 Mart’tan bu yana Nepal’de bulunuyordu.

eee
verest’e çıkmak için günlerdir Nepal’de eğitim gören Fredinburg ve ekibi depremin ilk etkisini atlattılar. Ancak daha sonra kamp kurdukları bölgede depremin etkisiyle meydana gelen çığ sonucu yaşamlarını yitirdi.
Google X Başkanı Dan Fredinburg’un kızkardeşi Megan Fredinburg sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ağabeyinin kafasından aldığı yara sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.
Google yöneticisi Dan Fredinburg’un ekibinde sağlık çalışanı olarak yer alan Dr Marisa Eve Girawong da yaşamını yitirenler arasında bulunuyor.
Everest’te yardım bekleyen dağcıları tahliye çalışmaları da devam ediyor. 15 dağcıyı taşıyan bir helikopterin Nepal’in başkenti Katmandu’ya ulaştığı belirtildi.
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, yaklaşık 27 milyon nüfusa sahip Nepal’deki 75 idari bölgeden 30’unda yaklaşık 4.6 milyon kişinin depremden etkilendiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

63 Comments