Hollanda Mahkemesinden Sonra AİHM’de de Devrim Gibi Karar: Pedofil Derneğine Yasak

European court of human rights judges during an hearing  in StrasbourgHollanda’da yüksek mahkeme tarafından yasaklanan Martijn adlı pedofil derneğinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvuru reddedildi.

Çocuklarla cinsel ilişkiyi savunan Martijn adlı dernek, “düşünce özgürlüğü”ne sığınarak faaliyetlerini sürdürmek istiyordu. Hatta dernek bünyesinde bir siyasi parti oluşumu bile gündeme gelmişti.

Hollandalı ebeveynlerin yoğun çabası sonucu mahkeme derneğin yasaklanmasına karar verdi. Martijn adlı dernek bu kararı temyiz etti.

Ancak yüksek mahkeme, pedofil derneğinin kapatılmasına ilişkin kararı onadı.

Yüksek mahkeme, yasağa karşı olduğunu ancak pedofil derneğine ilişkin “istisna” olduğunu ve uygulanması gerektiğine hükmetti.

MAHKEME: “KAMU DÜZENİNE AYKIRI”

Mahkeme, çocuklarla cinsel ilişkiyi savunan derneğin “kamu düzenine aykırı olduğunu” vurguladı.

Mahkeme kararında yetişkinlerin, seks yoluyla çocukları büyük ve kalıcı hasara uğrattıklarını dile getirildi. Çocukların, yetişkinlerin bu tür eylemlerinden kesinlikle korunmaları gerektiğinin altı çizildi.

Hollanda’daki iç hukuk yollarının kapanması üzerine pedofil derneği, “hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiği” gerekçesiyle AİHM’e gitti.

Ancak AİHM, pedofil derneğinin başvurusunu reddetti. Mahkeme kaynakları bu kararı çocuklar açısından konunun takipçilerinden bir, olan Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Omtzigt’e teyit etti.

Martijn derneğinin avukatları Gerard Sprong ve Sidney Smeets, AİHM’in kararını “cesaret eksikliği” olarak değerlendirdi.

Avukatlar, esnek ve demokratik bir toplumda “popüler olamayan görüş ve yaşam tarzının” da korunması gerektiğini savunuyor. İfade özgürlüğünün, herkes için uygulanması halinde bir anlamı olacağını

4 Comments