Hollanda, Türkiye’ye Gidecek Vatandaşlarını Uyardı

 

hhhhDışişleri Bakanlığı, zorunlu haller dışında Doğu ve Güneydoğu’ya seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.
Büyük şehirlere giden Hollanda vatandaşlarının toplu taşıma araçları, metro istasyonları gibi yoğun bölgelerde dikkatli olmaları istendi.

20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan saldırı sonrasında Türkiye’deki güvenlik sorununa ilişkin uyarılar turizm sektöründe endişe yaratıyor.

Turizmde iptaller başlarken, son dakikada rezervazsyon yaptıran turistler de Türkiye yerine İspanya’yı tercih ediyor.

‘Giderseniz sorumluluk size ait’ Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye gitmek isteyenlerin doğacak güvenlik sorunlarından kendilerinin sorumlu olacağını bildirdi.

Bakanlık, yeniden düzenlenen seyahat uyarısında, 2013 yılından bu yana Türk hükümeti ile PKK arasında süren görüşmelerin, yerini yeniden çatışmaya bıraktığı belirtildi.

IŞİD ve PKK saldırıları nedeniyle Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırındaki kentler “risk bölgesi” ilan edildi.

Hollanda, vatandaşlarından zorunlu olmadıkça Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkâri’ye gitmemelerini istedi.

Elazığ, Muş, Bitlis, Van, Diyarbakır, Siirt ve Tunceli de “güvenlik açsısından riskli” bölgeler olarak sıralandı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, zorunluluk nedeniyle bu bölgelere gidecek olanların da gece dışarı çıkmaması ve yolculuk yapmamasını istedi.

‘Metro ve otobüs duraklarına dikkat!’ Bakanlık tarafından başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki büyük kentlerde otobüs durakları, metro istasyonları gibi kalabalık yerlerde saldırı olasılığına da dikkat çekildi.

Bu nedenle halkın yoğun olduğu bölgelerde dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’deki deprem tehlikesi ile Hollanda’nın IŞİD’le mücadele amacıyla oluşturulan koalisyona katılması nedeniyle İslamcı örgütlerden gelebilecek saldırılar da güvenlik riskleri arasında gösterildi.

1,3 milyon turist Türkiye’ye gidiyordu Rezervasyonlarını iptal eden Hollandalı tatilciler “son dakika” indirimlerini beklemeye başladı.

Türkiye, fiyat avantajı bakımından son dakika turistlerinin öncelikli tercihleri arasında yer alıyordu.

Ancak son gelişmeler Türkiye pazarına çalışan tur operatörlerini endişelendiriyor.

Hollanda’da 16 milyon nüfusun yarısı her yıl tatilini yurtdışında geçiriyor. Bunlardan 1,3 milyonu geçen yıl Türkiye’yi tercih etti.

Hollanda ve Belçika’da Türkiye pazarını elinde tutan tur operatörü Corendon’un Genel Müdür Berk Güden, uyarının ardından bazı İstanbul rezervasyonlarının iptal edildiğini söylüyor.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Güden, kendilerinin kemikleşmiş bir müşteri kitlesi bulunduğunu, bu nedenle fazla sorun yaşamayacaklarını belirtiyor.

Ancak buna rağmen çağrı merkezini arayarak iptal konusunda bilgi alanların arttığını söylüyor.

Güden’e göre yaşanan gelişmeler, yavaş yavaş Türk turizmini olumsuz etkilemeye başlıyor.

İspanya’ya yaradı Türkiye’nin en önemli rakiplerinden İspanya’dan gelen rakamlar da bu endişeyi haklı çıkarıyor.

İspanya bu yılın ilk yarısında 29 milyon 200 bin yabancı turisti ağırladı.

Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2’lik bir artışa denk geliyor.

Bir başka deyişle 1,2 milyon daha fazla turist demek. İspanya açısından bu yeni bir rekor.

İspanya’yı tercih edenler arasında İngiltere’den 6,7 milyon turist bulunuyor. Ardından Almanlar ve Fransızlar geliyor.

Rus turist sayısı azalırken, ABD’den gelenlerin sayısı yüzde 15 oranında arttı.

Türkiye’ye PKK uyarısı Türkiye’de Suruç saldırısı ile başlayan süreç Hollanda Parlamentosu’nun da gündeminde.

Hollanda muhalefeti, Türkiye’nin PKK ve IŞİD’e yönelik hava operasyonlarını parlamentoya taşıdı.

Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) tarafından verilen soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türkiye’ye “Terörle mücadelede orantılı ol” çağrısı yaptı.

Hollandalı bakan, ülkesinin IŞİD’le mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, “Türkiye’de yaşanan son olaylar IŞİD ile mücadelede işbirliğinin önemini vurgulamaktadır” dedi.

Koenders, Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonlarına tepkisini de şu sözlerle dile getirdi: “Türk hükümetinin terör tehdidine karşı önlemler ki, buna PKK da dahil, orantılı olmalı. Hem Türk hükümeti hem de adı geçen Kürt gruplar barış sürecini canlandırmak için sorumluluklarına sahip çıkmalı. Türk hükümeti ile Kürtler arasındaki barış sürecinin korunması önceliğimizdir. Bu aynı zamanda bölgenin de çıkarına. Bölgedeki Kürt gruplar IŞİD’e karşı önemli rol oynuyor.”

2 Comments