İlk Aşkınızı Hatırlıyor musunuz? Peki İzlediğiniz İlk Aşk Filmini?

Selin Ay

istanbulpostcomtr@gmail.com

Malum bahar geldi; doğadaki kıpırtı yer yerde kendini hissettiriyor. “Şöyle kırlara uzansak, sahilde kordun boyunca bir yürüsek. Ya da sinemada bir aşk fil mi izlesek.” Bunları duyar gibiyim. Sahi İlk aşkınızı hatırlıyor musunuz? Ya da izlediniz ilk aşk filmini. Hatırlamadıysanız biz sizin için en çok beğenilen aşk filmlerini derledik. Birini mutlaka izlemişsinizdir ve sizi derinden etkilemiştir. Hadi iyi okumalar ve güzel seyirler

Kazablanka

Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın mükemmel oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir…

via GIPHY

Rüzgar Gibi Geçti Gone (Wİth The Wind) 

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell’ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir.

Film 14 dalda Oscar’a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

via GIPHY

3. Aşk Hikayesi (Love Story)

Aşk Hikayesi 1970 ABD yapımı romantik-dramatik filmdir. Özgün adı Love Story olan film 1971’de Türkiye’de de gösterime girmiştir. Film birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gişe rekorları kırmış, haftalarca gösterimde kalmıştır.

Özgün senaryosunu Erich Segal’ın yazdığı filmi Arthur Hiller yönetmiş, önemli rollerinde Ali MacGraw, Ryan O’Neal, Ray Milland ve Tommy Lee Jones oynamışlardır. Filmin unutulmaz tema müziğini Francis Lai bestelemiştir ve bu çalışması ile 1971’de En İyi Orijinal Müzik Akademi Ödülü kendisine verilmiştir. Bu aynı zamanda filmin aldığı tek Oscar ödülüdür. Film 6 dalda daha Oscar’a aday gösterilmişti.

via GIPHY

4. Harry Sally İle Tanışınca ( When Harry Met Sally )

Bir yolculuk sırasında karşılaşıp tanışan Harry ve Sally isimli iki genç sohbetleri esnasında aynı üniversiteden mezun olduklarını, ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu keyifli sohbet sırasında konu ikili ilişkilere gelir ve iki karşı cinsin arkadaş olup olamayacağı üzerine uzun uzun tartışırlar. Sonuç ise arkadaş olamadıkları yönündedir. New York’a vardıklarında ayrılırlar ve ikisi de ayrı ayrı kendi hayatlarını yaşamaya devam ederler. Ta ki kader yollarını tekrar birleştirine dek…

via GIPHY

5. Aşk ve Gurur (Pride & Prejudice)

Jane Austen’ın romanının uyarlamasıdır. 2005 yılında çevrilen bu filmi Joe Wright yönetmiş, Keira Knightley,Matthew MacFadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Tom Hollander, Rosamund Pike, Jena Malone, Judi Dench yer almıştır. Keira Knightley bu filmdeki performansı ile Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterilmiştir.

via GIPHY

6. Sen Uyurken (While You Were Sleeping)
1995 yılında çekilen filmin başrollerinde Sandra Bullock Bill Pullman ve Peter Gallagher oynuyor.

Lucy yalnız bir genç kadındır. Noel zamanı bir gün metro durağında beklerken bir adamın raylara düştüğünü görür. Peter adındaki bu adamın hayatını kurtarır ve hastaneye yatmasına yardımcı olur. Peter kendinde değilken Lucy bu adamın hayatı boyunca beklediği gibi bir adam olduğunu düşünür. Bu arada Peter’ın epeydir görüşmediği ailesine de onun nişanlısı olduğunu söylemek zorunda kalır. Peter’ın kardeşi Jack’in ortaya çıkmasıyla Lucy’nin aklı daha da karışır. Çünkü Jack de çok iyi bir adamdır.

via GIPHY

7. Mesajınız Var ( You’ve Got Mail )
1995 yılında çekilen filmin başrollerinde Sandra Bullock Bill Pullman ve Peter Gallagher oynuyor.

Lucy yalnız bir genç kadındır. Noel zamanı bir gün metro durağında beklerken bir adamın raylara düştüğünü görür. Peter adındaki bu adamın hayatını kurtarır ve hastaneye yatmasına yardımcı olur. Peter kendinde değilken Lucy bu adamın hayatı boyunca beklediği gibi bir adam olduğunu düşünür. Bu arada Peter’ın epeydir görüşmediği ailesine de onun nişanlısı olduğunu söylemek zorunda kalır. Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kely isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. İkili konuştukça birbirlerine dair onlarca ortak nokta fark ederler ve aralarındaki ilişki büyülü bir bağa dönüşmeye başlar. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır

Sanal dünyada kurulan ilişkiler üzerine yapılmış ilk filmlerden biri olan sevimli yapıtın başrollerinde Meg Ryan ve Tom Hanks ikilisi bulunmakta,film 1998 yılında çekilmiş.

via GIPHY

8. Büyük Beklenti  (Great Expectations)

Büyük Umutlar 1998 ABD yapımı romantik dramatik filmdir.Özgün adı Great Expectations dır. Charles Dickens ‘in 1861 yılında yazdığı aynı adlı romanının çağdaş bir uyarlamasıdır.Uyarlama senaryo Mitch Glazer ‘e aittir.Filmi Alfonso Cuarón yönetmiş, önemli rollerinde Ethan Hawke , Gwyneth Paltrow , Robert De Niro , Hank Azaria ve Anne Bancroft oynamışlardır.Fakir bir ressamın çocukluk aşkı olan zengin,kibirli,ulaşılmaz bir kadının sevgisini kazanmak için yaptığı çabalarının hikâyesini anlatır.

via GIPHY

9. Gün Doğmadan  (Before Sunrise )
Gün Doğmadan (orijinal ismi Before Sunrise), şans eseri yolları kesişen iki gencin tutkulu aşkını anlatıyor.Film 1995 yılında çekilmiş.Bu filmin devamı niteliğinde Before Sunset ve Before Midnight da 9 yıl arayla çekilmiştir.

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar. Sabaha kadar süren eğlenceli ve romantik dakikaların yanı sıra, yaşlarının getirdiği zorluklardan, yaşadıkları sorunlara kadar birçok konuda duygu ve düşüncelerini paylaşırlar.

via GIPHY

10.İngiliz Hasta  (English Patient)

İngiliz Hasta başrollerinde Ralph Fiennes , Juliette Binoche ve Kristin Scott Thomas ın oynadığı 1996 yılında çekilen bol oscarlı bir filmdir.Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor.

via GIPHY

11. Kasımda Aşk Başkadır (Sweet Nowember  )
Kasımda Aşk Başkadır , Charlize Theron ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı bir romantik-drama filmidir. Film, 1968 yılında Herman Raucher tarafından kaleme alınan bir hikâyenin üzerine kuruludur. Sinema eleştirmenlerinden aldığı düşük notlar nedeni ile her yıl en kötülere verilen Altın Ahududu Ödüllerine, 2001’in ödülleri için En Kötü Uyarlama, En Kötü Aktör ve En kötü Aktris dallarında aday gösterilmiştir.

via GIPHY

12. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge)

Başrollerinde Ewan McGregor ve Nicole Kidman’ın oynadığı Kırmızı Değirmen 2001 yapımı romantik Jukebox müzikal filmidir.Filmde, ölümcül hastalığa yakalanan Moulin Rouge’un yıldızı, kabare oyuncusu ve fahişe Satine’e aşık olan Christian adında şair/yazar bir İngiliz gencinin hikayesini anlatmaktadır.

via GIPHY

13 Cesaretin Var mı Aşka ? ( Jeux D’enfants)
Başrollerinde Guillaine Canet ve Marilon Cotillard’ın oynadığı bu aşk filmi 2003 fransız yapımıdır.

Birbirlerinin en iyi arkadaşları olan Julien ve Sophie, çocukken başladıkları tuhaf oyunu, yetişkinlik dönemlerinde de sürdürürler. Korkusuzluk içeren bir tür yarışmadır bu . Cüretkar hünerlerini ortaya koyarak birbirlerini yenmeye çalışırlar.Bu oyun her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır.

via GIPH

38 Comments

 • Salvatore Fabert Reply

  23 November 2019 at 13:31

  I’mI am now notnotno longer surepositivecertain wherethe place you areyou’re getting your infoinformation, howeverbut goodgreat topic. I needs tomust spend a whilesome time studyinglearningfinding out moremuch more or working outunderstandingfiguring out more. Thank youThanks for greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent informationinfo I used to beI was looking forin search ofon the lookout forsearching for this informationinfo for my mission.

 • Tammi Stagnaro Reply

  24 November 2019 at 20:49

  I got this websiteweb sitesiteweb page from my friendpalbuddy who toldinformedshared with me regardingconcerningabouton the topic of this websiteweb sitesiteweb page and nowat the moment this time I am visitingbrowsing this websiteweb sitesiteweb page and reading very informative articlespostsarticles or reviewscontent hereat this placeat this time.

 • Guadalupe Twiddy Reply

  25 November 2019 at 20:33

  AwesomeTremendousRemarkableAmazing thingsissues here. I’mI am very satisfiedgladhappy to peerto seeto look your articlepost. Thank youThanks so mucha lot and I’mI am taking a looklookinghaving a look forwardahead to touchcontact you. Will you pleasekindly drop me a maile-mail?

 • Alec Lickness Reply

  26 November 2019 at 08:59

  Very soonrapidlyquicklyshortly this websiteweb sitesiteweb page will be famous amongamid all bloggingblogging and site-buildingblog userspeopleviewersvisitors, due to it’s nicepleasantgoodfastidious articlespostsarticles or reviewscontent

 • Vanessa Bumatay Reply

  02 December 2019 at 11:22

  Thank youThanks for any otheranothersome otherevery other informative blogwebsiteweb sitesite. WhereThe place else may justmaycould I am gettingI get that kind oftype of infoinformation written in such a perfectan ideal waymethodmeansapproachmanner? I haveI’ve a projectventurechallengeundertakingmission that I amI’m simplyjust now runningoperatingworking on, and I haveI’ve been at theon the glancelook out for such informationinfo.

 • Milan Reply

  15 December 2019 at 05:21

  I want to start a blog and I am trying to find a blog site?

 • Rosia Rybacki Reply

  30 December 2019 at 23:46

  Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Really Great.

 • Britta Mccallum Reply

  11 February 2020 at 02:28

  you have a terrific blog site right here! would certainly you such as to make some invite messages on my blog site?

 • Nelly Sroufe Reply

  28 February 2020 at 07:39

  The next time I check out a blog, I really hope that it does not dissatisfy me as high as this. I mean, I recognize it was my choice to read, however I really assumed youd have something intriguing to state. All I hear is a lot of grumbling regarding something that you could fix if you werent as well active looking for focus.

 • verthilertva Reply

  01 March 2020 at 00:29

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It’s lovely worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 • Robert Debray Reply

  02 March 2020 at 09:43

  The following time I review a blog site, I wish that it doesn’t disappoint me as high as this one. I mean, I know it was my selection to review, however I actually assumed youd have something fascinating to state. All I listen to is a lot of whimpering regarding something that you can deal with if you werent as well hectic seeking focus.

 • Thanh Scher Reply

  02 March 2020 at 18:01

  Hey there! I simply want to provide a significant thumbs up for the terrific information you have right here on this post. I will be coming back to your blog site for more quickly.

 • Wendolyn Becky Reply

  04 March 2020 at 07:35

  You made some good points there. I searched the internet for the concern as well as located most people will accompany with your internet site.

 • Stanford Barban Reply

  09 March 2020 at 21:36

  Very niceExcellentGoodVery good postarticlewrite-upblog post. I certainlydefinitelyabsolutely loveappreciate this websitethis site. Keep it upContinue the good workStick with itKeep writingThanks!

 • Berry Spivack Reply

  21 March 2020 at 23:59

  The next time I review a blog, I really hope that it does not dissatisfy me as much as this one. I mean, I know it was my choice to review, but I in fact believed youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you might repair if you werent also busy trying to find attention.

 • Source Reply

  26 March 2020 at 14:17

  Nice weblog here! Additionally your web site lots up fast! What host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 • how to take cbd oil drops Reply

  28 March 2020 at 01:34

  Nice article. I learn something a lot more tough on various blog sites day-to-day. It will constantly be promoting to read content from various other authors as well as practice a little something from their store. I?d favor to use some with the content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a web link on your web blog site. Thanks for sharing.

 • why is cbd oil so expensive Reply

  29 March 2020 at 22:08

  Oh my goodness! a remarkable article guy. Thanks Nonetheless I am experiencing concern with ur rss. Don?t know why Incapable to subscribe to it. Exists anyone obtaining identical rss issue? Any person who knows kindly react. Thnkx

 • where to buy viagra bottle Reply

  08 April 2020 at 12:40

  Area on with this article, I genuinely assume this internet site needs much more consideration. I?ll most likely be once again to check out far more, thanks for that details.

 • buy viagra online fedex delivery Reply

  15 April 2020 at 21:10

  Your area is valueble for me. Thanks !?

 • Beulah Wieseman Reply

  20 April 2020 at 23:15

  Thanks for sharing your thoughts onabout meta_keyword. Regards

 • Wallace Falconer Reply

  21 April 2020 at 08:57

  I was wonderingcurious if you ever consideredthought of changing the layoutpage layoutstructure of your blogsitewebsite? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one1 or two2 imagespictures. Maybe you could space it out better?

 • Clemente Brancheau Reply

  23 April 2020 at 17:48

  Oh my benefits! an incredible post guy. Thank you However I am experiencing problem with ur rss. Don?t recognize why Unable to sign up for it. Exists anybody getting identical rss trouble? Anyone who understands kindly respond. Thnkx

 • Norberto Mccarvill Reply

  24 April 2020 at 13:32

  I?m impressed, I need to say. Truly seldom do I experience a blog that?s both informative and also entertaining, and also let me tell you, you have actually struck the nail on the head. Your suggestion is exceptional; the problem is something that not nearly enough individuals are speaking intelligently around. I am really satisfied that I stumbled across this in my look for something associating with this.

 • Jaqueline Bath Reply

  25 April 2020 at 12:16

  I discovered your blog site on google and inspect a few of your very early posts. Remain to keep up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for ahead to finding out more from you in the future!?

 • Valentin Cooch Reply

  26 April 2020 at 02:29

  You made some good factors there. I viewed on the web for the issue and also discovered most people will accompany with your site.

 • Silva Mees Reply

  28 April 2020 at 09:08

  HeyHowdyWhats upHi thereHeyaHiHey thereHello this is kindasomewhatkind of of off topic but I was wonderingwanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledgeskillsexperienceknow-howexpertise so I wanted to get adviceguidance from someone with experience. Any help would be greatlyenormously appreciated!

 • Cheryll Dehoff Reply

  30 April 2020 at 22:57

  There are some intriguing points in time in this write-up but I don?t recognize if I see every one of them facility to heart. There is some credibility however I will take hold opinion up until I consider it further. Great short article, many thanks and we want extra! Included in FeedBurner also

 • Brooks Bognar Reply

  02 May 2020 at 19:32

  I am usually to blog writing and i really value your web content. The short article has truly peaks my interest. I am mosting likely to bookmark your website as well as keep checking for brand-new info.

 • can you buy generic viagra Reply

  11 May 2020 at 06:18

  The next time I review a blog site, I really hope that it doesn’t dissatisfy me as much as this one. I indicate, I recognize it was my option to read, however I in fact assumed youd have something fascinating to state. All I listen to is a lot of grumbling about something that you might fix if you werent also active trying to find attention.

 • Monty Cardwell Reply

  25 May 2020 at 22:56

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Delmer Saltus Reply

  04 June 2020 at 03:42

  I feel that is one of the most vital information for me. And i’m glad studying your article. However should commentary on some general things, The website taste is perfect, the articles is in reality excellent : D. Just right job, cheers

 • lesbian sex video Reply

  28 June 2020 at 18:30

  Hello there. I found your web site via Google whilst looking for a comparable matter, your website came up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 • make money work from home Reply

  27 July 2020 at 11:36

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 • Iraida Bad Reply

  03 September 2020 at 07:33

  HeyHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello! I knowI realizeI understand this is kind ofsomewhatsort of off-topic buthowever I hadI needed to ask. Does running aoperating abuilding amanaging a well-established blogwebsite likesuch as yours take arequire a lot ofmassive amountlarge amount of work? I’mI am completely newbrand new to bloggingoperating a blogwriting a blogrunning a blog buthowever I do write in my diaryjournal dailyon a daily basiseverydayevery day. I’d like to start a blog so I canwill be able tocan easily share mymy ownmy personal experience and thoughtsviewsfeelings online. Please let me know if you have anyany kind of suggestionsideasrecommendations or tips for newbrand new aspiring bloggersblog owners. Appreciate itThankyou!

 • frolep rotrem Reply

  04 September 2020 at 03:15

  This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 • Erin Marcantel Reply

  08 September 2020 at 07:04

  I think this is one of theamong the most importantsignificantvital informationinfo for me. And i’mi am glad reading your article. But wannawant toshould remark on fewsome general things, The websitesiteweb site style is perfectidealgreatwonderful, the articles is really excellentnicegreat : D. Good job, cheers

 • Bernarda Pendergast Reply

  09 September 2020 at 08:11

  It’sIt isIts not my first time to visitgo to seepay a visitpay a quick visit this websiteweb sitesiteweb page, i am visitingbrowsing this websiteweb sitesiteweb page dailly and takegetobtain nicepleasantgoodfastidious datainformationfacts from here everydaydailyevery dayall the time.

Leave a Comment