İlk Aşkınızı Hatırlıyor musunuz? Peki İzlediğiniz İlk Aşk Filmini?

Selin Ay

istanbulpostcomtr@gmail.com

Malum bahar geldi; doğadaki kıpırtı yer yerde kendini hissettiriyor. “Şöyle kırlara uzansak, sahilde kordun boyunca bir yürüsek. Ya da sinemada bir aşk fil mi izlesek.” Bunları duyar gibiyim. Sahi İlk aşkınızı hatırlıyor musunuz? Ya da izlediniz ilk aşk filmini. Hatırlamadıysanız biz sizin için en çok beğenilen aşk filmlerini derledik. Birini mutlaka izlemişsinizdir ve sizi derinden etkilemiştir. Hadi iyi okumalar ve güzel seyirler

Kazablanka

Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın mükemmel oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir…

via GIPHY

Rüzgar Gibi Geçti Gone (Wİth The Wind) 

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell’ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir.

Film 14 dalda Oscar’a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

via GIPHY

3. Aşk Hikayesi (Love Story)

Aşk Hikayesi 1970 ABD yapımı romantik-dramatik filmdir. Özgün adı Love Story olan film 1971’de Türkiye’de de gösterime girmiştir. Film birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gişe rekorları kırmış, haftalarca gösterimde kalmıştır.

Özgün senaryosunu Erich Segal’ın yazdığı filmi Arthur Hiller yönetmiş, önemli rollerinde Ali MacGraw, Ryan O’Neal, Ray Milland ve Tommy Lee Jones oynamışlardır. Filmin unutulmaz tema müziğini Francis Lai bestelemiştir ve bu çalışması ile 1971’de En İyi Orijinal Müzik Akademi Ödülü kendisine verilmiştir. Bu aynı zamanda filmin aldığı tek Oscar ödülüdür. Film 6 dalda daha Oscar’a aday gösterilmişti.

via GIPHY

4. Harry Sally İle Tanışınca ( When Harry Met Sally )

Bir yolculuk sırasında karşılaşıp tanışan Harry ve Sally isimli iki genç sohbetleri esnasında aynı üniversiteden mezun olduklarını, ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu keyifli sohbet sırasında konu ikili ilişkilere gelir ve iki karşı cinsin arkadaş olup olamayacağı üzerine uzun uzun tartışırlar. Sonuç ise arkadaş olamadıkları yönündedir. New York’a vardıklarında ayrılırlar ve ikisi de ayrı ayrı kendi hayatlarını yaşamaya devam ederler. Ta ki kader yollarını tekrar birleştirine dek…

via GIPHY

5. Aşk ve Gurur (Pride & Prejudice)

Jane Austen’ın romanının uyarlamasıdır. 2005 yılında çevrilen bu filmi Joe Wright yönetmiş, Keira Knightley,Matthew MacFadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Tom Hollander, Rosamund Pike, Jena Malone, Judi Dench yer almıştır. Keira Knightley bu filmdeki performansı ile Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterilmiştir.

via GIPHY

6. Sen Uyurken (While You Were Sleeping)
1995 yılında çekilen filmin başrollerinde Sandra Bullock Bill Pullman ve Peter Gallagher oynuyor.

Lucy yalnız bir genç kadındır. Noel zamanı bir gün metro durağında beklerken bir adamın raylara düştüğünü görür. Peter adındaki bu adamın hayatını kurtarır ve hastaneye yatmasına yardımcı olur. Peter kendinde değilken Lucy bu adamın hayatı boyunca beklediği gibi bir adam olduğunu düşünür. Bu arada Peter’ın epeydir görüşmediği ailesine de onun nişanlısı olduğunu söylemek zorunda kalır. Peter’ın kardeşi Jack’in ortaya çıkmasıyla Lucy’nin aklı daha da karışır. Çünkü Jack de çok iyi bir adamdır.

via GIPHY

7. Mesajınız Var ( You’ve Got Mail )
1995 yılında çekilen filmin başrollerinde Sandra Bullock Bill Pullman ve Peter Gallagher oynuyor.

Lucy yalnız bir genç kadındır. Noel zamanı bir gün metro durağında beklerken bir adamın raylara düştüğünü görür. Peter adındaki bu adamın hayatını kurtarır ve hastaneye yatmasına yardımcı olur. Peter kendinde değilken Lucy bu adamın hayatı boyunca beklediği gibi bir adam olduğunu düşünür. Bu arada Peter’ın epeydir görüşmediği ailesine de onun nişanlısı olduğunu söylemek zorunda kalır. Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kely isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. İkili konuştukça birbirlerine dair onlarca ortak nokta fark ederler ve aralarındaki ilişki büyülü bir bağa dönüşmeye başlar. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır

Sanal dünyada kurulan ilişkiler üzerine yapılmış ilk filmlerden biri olan sevimli yapıtın başrollerinde Meg Ryan ve Tom Hanks ikilisi bulunmakta,film 1998 yılında çekilmiş.

via GIPHY

8. Büyük Beklenti  (Great Expectations)

Büyük Umutlar 1998 ABD yapımı romantik dramatik filmdir.Özgün adı Great Expectations dır. Charles Dickens ‘in 1861 yılında yazdığı aynı adlı romanının çağdaş bir uyarlamasıdır.Uyarlama senaryo Mitch Glazer ‘e aittir.Filmi Alfonso Cuarón yönetmiş, önemli rollerinde Ethan Hawke , Gwyneth Paltrow , Robert De Niro , Hank Azaria ve Anne Bancroft oynamışlardır.Fakir bir ressamın çocukluk aşkı olan zengin,kibirli,ulaşılmaz bir kadının sevgisini kazanmak için yaptığı çabalarının hikâyesini anlatır.

via GIPHY

9. Gün Doğmadan  (Before Sunrise )
Gün Doğmadan (orijinal ismi Before Sunrise), şans eseri yolları kesişen iki gencin tutkulu aşkını anlatıyor.Film 1995 yılında çekilmiş.Bu filmin devamı niteliğinde Before Sunset ve Before Midnight da 9 yıl arayla çekilmiştir.

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar. Sabaha kadar süren eğlenceli ve romantik dakikaların yanı sıra, yaşlarının getirdiği zorluklardan, yaşadıkları sorunlara kadar birçok konuda duygu ve düşüncelerini paylaşırlar.

via GIPHY

10.İngiliz Hasta  (English Patient)

İngiliz Hasta başrollerinde Ralph Fiennes , Juliette Binoche ve Kristin Scott Thomas ın oynadığı 1996 yılında çekilen bol oscarlı bir filmdir.Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor.

via GIPHY

11. Kasımda Aşk Başkadır (Sweet Nowember  )
Kasımda Aşk Başkadır , Charlize Theron ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı bir romantik-drama filmidir. Film, 1968 yılında Herman Raucher tarafından kaleme alınan bir hikâyenin üzerine kuruludur. Sinema eleştirmenlerinden aldığı düşük notlar nedeni ile her yıl en kötülere verilen Altın Ahududu Ödüllerine, 2001’in ödülleri için En Kötü Uyarlama, En Kötü Aktör ve En kötü Aktris dallarında aday gösterilmiştir.

via GIPHY

12. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge)

Başrollerinde Ewan McGregor ve Nicole Kidman’ın oynadığı Kırmızı Değirmen 2001 yapımı romantik Jukebox müzikal filmidir.Filmde, ölümcül hastalığa yakalanan Moulin Rouge’un yıldızı, kabare oyuncusu ve fahişe Satine’e aşık olan Christian adında şair/yazar bir İngiliz gencinin hikayesini anlatmaktadır.

via GIPHY

13 Cesaretin Var mı Aşka ? ( Jeux D’enfants)
Başrollerinde Guillaine Canet ve Marilon Cotillard’ın oynadığı bu aşk filmi 2003 fransız yapımıdır.

Birbirlerinin en iyi arkadaşları olan Julien ve Sophie, çocukken başladıkları tuhaf oyunu, yetişkinlik dönemlerinde de sürdürürler. Korkusuzluk içeren bir tür yarışmadır bu . Cüretkar hünerlerini ortaya koyarak birbirlerini yenmeye çalışırlar.Bu oyun her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır.

via GIPH

41 Comments