Prefesör Tatum: Beynimiz Wi- Fi Gibi Başkalarına Düşüncelerimizin Sinyalini Veriyor

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Digby Tatum, beynimizin bir Wi-Fi ile  biyolojik eşdeğeri olduğunu ve yakınımızdaki diğer insanların mikro sinyalleri almaya, kişiliklerimiz ve iletişim halimiz hakkında daha fazla bilgi toplamaya yardım ettiğini iddia ediyor.

Sözsüz işaretler, başkaları ile nasıl konuştuğumuzun önemli bir parçası ve Tatum‘a göre, insanlar arasında birbirleriyle ilgili ipuçları veren bir tür İnterbrain ( iç beyin) formları var. Başkalarının bakışlarını, kokularını, bazı kimyasal değişiklikleri bile algılayabiliyoruz. Bu da, insanların söylediklerinin ötesini de “görme” imkanı sağlıyor ve insanları kendine özgü olan şeyler hakkında içten içe anlayabiliyoruz. Bu bir çeşit empati biçimi.

 Profesör Tatum diğer insanların beyinleri ile bizimkiler arasındaki doğrudan bağlantıyı temel alıyor. “Ben bunu ara beyin  diyorum.” Diyor

Otizm araştıran Tatum, otistik insanların bu tür ipuçlarını bulma yeteneğinden yoksun olduklarını ve böylece kişiler arası iletişimin büyük bir bölümünü atladıklarını söylüyor.

Otizmi olan insanların, beyinler arası bağlantıları çok az veya hiç yoktur. İfadelerin ne anlama geldiğini öğrenebiliyorlar, ancak bu, insan bağlantısı eksikliği sorununu çözemüyor. ”

Tatum, Bunun anlamı sadece içten gelen hislerden ibarettir. Bu, örneğin neden yolda giderken göz teması kurmakta zorlandığımızı açıklıyor. beyin, yorumlamayı bilmediği çok fazla bilgiyle aşırı yükleniyor. Bu aynı zamanda birçok insanın konser veya futbol maçları gibi büyük kalabalığın içinde bir araya gelmesinin keyfini çıkarmasının nedenlerini açıklıyor: kalabalığa tepki gösterirken birbirleriyle uyumlu bir haldeler. Sanki kendini aşma duygusuna sahip olmak, spiritüel-empati hissini yaşamak gibi bir şey.”

 Tatum İnterbrain fenomeni olumsuz eylemler ile bağlantılı olabileceğini. İnsanların başkalarını yaraladığında veya öldürdüğünde, beyinlerinin adata televizyonun düğmesini kapatmak gibi kapandığını ve  artık karşılarındakini insan gibi görmediklerini belirtiyor.

Tatum, internetin bu insandaki bu özelliği bozduğunu ve bunun insanların iletişim kurmasını daha hantal hale getirmesine ve daha fazla içe dönük olmasına neden olabileceğini söylüyor,” Yüz yüze görüşme, jestler, sesler, ter kokusu ve muhtemelen dokunma ile birlikte olur. Bunların hepsi sözel dili tamamlayan bir iletişim biçimidir; internette, karşılıklı anlayışı zorlaştırarak hepsini kaçırıyorsunuz demektir. Sadece gördüğümüz şeyler değil, koku da süreçte önemli bir rol oynuyor. Beyindeki buruna en yakın alan orbitofrontal kortekstir. başkalarıyla en temel bağlantımızın çoğunun kokuyla yakın ilişkili. Orbitofrontal korteks aynı zamanda karar vermenin bilişsel işlemesinde önemli bir rol oynuyor ve buda bir şekilde içgüdülerle bağlantılı” Diyor.

34 Comments