İngiltere’de Açıklanan Irak Raporu Sonrası Tony Blair’den Çarpıcı Açıklamalar

ttİngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Chilcot raporu sonrası bir açıklama yaparak Irak savaşı öncesi ve sonrasında kendisine yönelik tüm hatalara dair sorumluluğu almaya hazır olduğunu belirtti.

Irak Soruşturma Komisyonu tarafından yayınlanan rapor sonrasında yazılı bir açıklama yapan Blair, rahatladığını ifade etti. Blair, Chilcot raporunun tüm ‘kötülük, yalan ve yanılmaları tamamen ortadan kaldırdığını’belirtti.

 
Blair yazılı açıklamasında, Saddam Hüseyin’e karşı ABD’nin yanında askeri müdahaleye katılma kararını iyi niyetle ve İngiltere için en iyi olanı yapmak adına aldığını belirtti. Blair ayrıca raporda kendisine yönelik sunulan tüm hataların da sorumluluğunu hiçbir bahane göstermeden üstleneceğini ifade etti.

 
Blair, Saddam Hüseyin’in iktidardan uzaklaştırılmasının, iktidarda bırakılmasından daha iyi olduğunu ifade ederek, bunun Ortadoğu’da ya da dünyanın başka bir yerindeki terörizmin nedeni olduğuna inanmadığını belirtti.

Blair, “Yapamayacağım ve yapmayacağım şey, yanlış kararı aldığımızı söylemek olur. İnanıyorum ki doğru kararı verdim ve dünya bunun sonucunda bugün çok daha iyi ve çok daha güvenli.” Dedi.

Chilcot Raporu’nda Irak müdahalesine yönelik dile getirilen bütün eleştirilere katılmasa da hepsi ile ilgili bütün sorumluluğu kabul ettiğini de dile getiren Blair, “Erteleme seçeneğim yoktu. Karar vermek zorundaydım. Saddam’ı, sicilini, rejiminin niteliğini düşündüm.” Şeklinde konuştu.

Irak’ta hayatını kaybeden 179 İngiliz askerinin “boş yere” ölmediğini savunan Blair, “Bazı ailelerin bunun böyle olduğunu kabul edemeyeceğini biliyorum. Bu kararı aldığım için ve bu kararı dürüst olmayan yollarla aldığımı düşündükleri için beni asla affetmeyecekler olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Hazırlanması ve açıklanması 7 yıl alan 12 ciltlik Chilcot Raporu’nda Blair’in Bush’a 2001’den itibaren yolladığı özel bilgi notları ile telefon görüşmelerinin dökümü ilk kez açıklanmıştı.

Irak’ta öldürülen İngiliz askerlerinin aileleri de bir basın açıklaması yaptı. Aileler, hiçbir zaman İngilizlerin hayatını feda edecek ve sonunda olumlu bir sonucu olmayacak şekilde bir ülkenin yıkılmasına yol açacak bu kadar çok hata yapılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirttiler. Hayatını kaybeden askerlerden birinin ablası “raporun, dünyanın bilmesi gereken tek bir terörist olduğunu ve onun da Blair olduğunu gösterdiğini” savundu.

 

3 Comments