İngiltere’de Kıbrıs Sorununda ‘Made in London’ Gizli Toplantı

hhhhKıbrıs’ın Rum kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, Brüksel kaynaklı haberini “Kıbrıs Sorununda ‘Made in London’ Gizli Toplantı… Flaş: Çözümün Finansmanı ve Müktesebatın Uygulanmasıyla İlgili Gizli Görüşme” başlığıyla aktardı.

Gazete İngiltere’nin, Eide’nin çabalarını takviye etmek ve çözüm ivmesini korumak maksadıyla birkaç gün önce Londra’da düzenlediği toplantıyı, görüşmelerin hassasiyeti nedeniyle gizli tutmaya çalıştığını yazdı.

Habere göre Almanya, Norveç ve diğer AB üyesi ülkelerin de katıldığı toplantıda çözümün finanse edilmesi, gerekecek geçiş dönemleri, muhtemel yeni bir barış gücü misyonu konuları masaya yatırıldı.

Eide’nin gizli toplantıda, Türkiye’nin de çözümü desteklemek için elini cebine atacağını ve bunu Brüksel’e ilettiğini söylediği belirtilirken, gizli toplantının ev sahibi İngiltere’nin para vermeye hazır olduğu, Norveç’in, ABD’nin de katkı koymasını ve IMF’nin de rol oynamasının beklendiğine işaret edildi.

Gazete 2004’te de bir “Bağışçılar Konferansı” yapıldığını, Rum Yönetimi’nin o dönem 11-13,5 milyar Euro’luk bir maliyet çıkardığını ancak AB’nin genişlemesinden sorumlu komiseri Günter Verheugen’in meblağı 2 milyar Euro’ya düşürdüğünü, nihayetinde de 500 milyon Euro gibi bir para toplandığını iddia etti.

O zamanlar Kıbrıs sorununun çözümüne ABD’nin 400 milyon dolar, “Annan planının yazımında aktif rol oynayan ve bunu Rum tarafına dayatmak için uğraşan” İngiltere’nin ise finanse etme zahmetine girmeyip sadece 31 milyon Euro verdiğine dikkat çeken gazete, Norveç, Liechtenstein ve İzlanda’nın da toplam 4,7 milyon Euro verdiğini savundu.

Gizli toplantıda Avrupa müktesebatının Ada’nın Kuzey’inde uygulanmasıyla ilgili erteleme kararının çözüm sonrasında kaldırılması için gerekecek geçiş dönemi meselesinin de ele alınmasının soru işaretleri yarattığına dikkat çeken gazete, “Hedef 10’uncu protokolün uygulanması ise o zaman bu meselenin tamamen Brüksel tarafından yönetilmesi, perde gerisi görüşmelerin ve gizli toplantıların konusu olmaması gerekirdi” ifadesini kullandı.

Haberde Yeni Zelanda’nın da davetli ve katılımcı olduğu Londra’daki gizli toplantıda, olası çözümden sonra Kıbrıs’taki barış gücünün yetki ve şeklinin değiştirilmesi konusunun da ele alındığına işaret edildi. AB’den bir kaynağın “Son zamanlarda Brüksel’de de, diplomatik düzeyde ve AB üyesi birçok ülkenin katıldığı perde gerisi görüşmeler yapılıyor” dediğine dikkat çekildi.

Gazete Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümden sonra Türk garantilerinin geçiş dönemlerinde idame ettirilmesini istediğini, Avrupa Komisyonu’nun ve Eide’nin de buna anlayış gösterdiğini yazdı, “Brüksel’de, ‘Türk garantileri kısa süreliğine idame ettirilecek (süre belirtilmedi) ve çözümün sağlamlaşmasından sonra yeniden gözden geçirilecek’ deniliyor” ifadesine yer verdi.

eurovizyon.co.uk

1,003 Comments