Rusya ve İran’nın Kürtlerle Dansı

ZZZZZZZZZZZEl Nusra örgütünün kontrolü ele geçirmek için Rojeva’daki Kürtlere karşı katliam yaptığı iddia ediliyor. İnternette yayınlanan bazı görüntülerde Nusra militanlarının Kürtlere karşı uyguladığı katliam görüntüleri bölgede yaşanan vahşeti birkez daha gözler önüne serdi. Suriye Kürtleri bu trajediyi  yaşarken kürtlerin kalbini gelecek için kimin kazanacağı da şekillenmeye başladı.

 
Görünen o ki ABD adeta rehavete kapılmış nasılsa “çantada keklik” dediği Kürtlere muhtaç müttefik gözüyle bakıyor. Olayın en direkt muhatabı Türkiye ise iç kamuoyunun yaratacağı tepki çekinceleriyle bir ileri iki geri belirsiz net olmayan adımlar atıyor. Irak’taki bölgesel yönetimindeki Kürtlere dost, diğerleri bizi pek ilgilendirmez, hatta düşman yaklaşımıyla kürt kartını gelecekte kendi lehine kullanmakta bir kararlılık gösterme iradesini bir türlü yansıtamıyor. Hatta Türkiye’nin, Suriye’de oluşabilecek özerk bir Kürt bölgesinin önüne geçmek için ÖSÖ’nün yanı sıra El Nusra örgütüne silah sağladığı ve destek verdiği söylentileri ayyuka çıkmış durumda.

 
Hal böyle iken bölgede Suriye konusunda başından beri çok etkin, net tavır ortaya koyan İran ve Rusya Ortadoğu’nun dört ülkesine yayılmış Kürtlerin kalbini kazanmak için hamle üzerine hamle yapıyor. Geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyindeki özerk Kürt yönetimi , ham petrolü kamyonlarla İran limanına ihraç ederek gemilerle Asya’ya göndermek için anlaşmaya vardı. Tabi bu anlaşmanın Özellikle ABD ve merkezi Bağdat hükümetinde pek de hoş karşılanmadığı sızan bilgiler arasında. İran, Kürtlerin kalbini kazanmak için bu kadarla da kalmadı. Irak’ın kuzeyindeki özerk Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barza’nin İranlı yetkililerle yaptığı resmi görüşme sırasında ilkez Irak bayrağı yerine Özerk Kürt yönetiminin bayrağı masada yer aldı.

 
İran’nın bir diğer Kürt hamlesi ise PYD lideri Salih Müslim’i İran’a davet etmesi oldu www.istanbulpost.com.tr bu görüşmeyi İran resmi kaynaklarından da teyyid etti. İran’nın peş peşe gelen bu hamlelerinin ardından İslam Cumhurriyeti’nin en önemli müttefiklerinden Rusya da boş durmadı. Bütün dünya Rojeva’daki katliamlara sessiz kalırken Rusya sürpriz bir hamle yaparak Birleşmiş Milletler’i Rojeva’daki katliamlar için göreve çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “katliam” vurgusu yaparak, “BM Rojeva’daki katliamları kınamalıdır” dedi. Kürt kartını kimin nasıl ne şekilde kullanacağını zaman gösterecek ama, İran ve Rusya’nın yaptığı hamlelerle daha şimdiden Kürtlerin kalbini kazandığı gün gibi ortada…

 

 

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

 

2 Comments