İslam İşbirliği Teşkilatı FETÖ’yü Terör Örgütü İlan Etti

pppDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın FETÖ’yü terör örgütü ilan ettiğini açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT),  FETÖ’yü terör örgütü ilan etti. Karar, Özbekistan’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nın hazırlık oturumunda alındı. Karara Mısır temsilcisinin çekince koyduğu öğrenildi.

Karara dair Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından “Hassasiyetlerimizi anlayarak dayanışma gösteren ve FETÖ’yü terör örgütü ilan eden İslam İşbirliği Teşkilatı’na teşekkür ediyoruz. #Taşkent’te 2 gün boyunca yaptığımız girişimler sonucu İİT’in FETÖ’yü terör örgütü ilan etmesi, önemli bir milat olmuştur.” mesajlarını paylaştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aralarında İran ve Mısır’ın da bulunduğu 57 ülkenin üyesi olduğu İslam İşbirliği Teşkilatının, FETÖ’yü terör örgütü ilan ettiğini duyurdu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dünyada çoğunlukla müslüman olan üyeye sahip 57 ülkeden oluşuyor. Örgütün amacı ise “üye devletler arasında dayanışma sağlamak; ekonomik, sosyal, kültürel, bilimsel ve benzeri alanlarda işbirliğini geliştirmek; ırkçılığı ve her türlü ayrımcılığı reddetmek ve kolonyalizme karşı çıkmak; ayrıca onuru, ulusal hakları ve bağımsızlığı için mücadele eden tüm müslümanlara destek vermek” olarak tanımlanıyor. İslam İşbirliği Teşkilatının 13. ve son zirvesi geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul’da yapılmıştı.

18 Comments