İsrail Filistine Vergi Transferini Dondurdu

100sheqelİsrail’in Ramallah yönetimine iletilmek üzere Filistinlilerden topladığı aralık ayı vergi gelirinin transferini dondurduğu bildirildi. İsrail, Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi üyelik başvurusuna cezai bir önlemle tepki gösterdi.

Bir İsrail hükümet yetkilisi, İsrail’de yaşayan Filistinliler’den toplanan ve Filistin‘e transfer edilecek olan aralık ayı vergi gelirinin dondurulduğunu doğruladı. Söz konusu meblağın 106 milyon euro civarında olduğu kaydedildi.

İsrail, Filistin‘in 2012 yılında BM’de gözlemci devlet statüsünü kazanmasının ardından da vergi gelirlerini dondurmuştu.

Öte yandan, İsrail’in üst düzey Filistinlileri, savaş suçu işledikleri gerekçesiyle haklarında dava açmakla da tehdit ettiği kaydedildi. Filistin lideri Mahmud Abbas ve diğer üst düzey temsilcilere ABD’de ya da diğer mahkemelerde dava açılabileceği belirtiliyor.

Mahmud Abbas, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi için hazırlanan karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi’nde reddedilmesinin ardından, aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu temel anlaşması Roma Sözleşmesi’nin de bulunduğu uluslararası anlaşmalara katılma belgesini imzalamıştı.

3 Comments