İstihbarat Servisi Feshediliyor

arrrrrrrArjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, kendisi hakkındaki iddiaları soruşturan savcı Alberto Nisman’ın şüpheli ölümünün ardından istihbarat servisini fesh etme kararı aldı.

Arjantin lideri Kirchner dün televizyondan halka hitabında, yeni bir istihbarat yapılanmasına gidilmesi için bir yasa taslağı hazırlandığını açıkladı. Kirchner, buna gerekçe olarak da ‘Arjantin istihbarat teşkilatının 1976-1983 yılları arasındaki ‘Kirli Savaş’ olarak anılan askeri cunta döneminden bugüne neredeyse aynı yapılanmaya sahip olmasını’ söyledi
Devlet başkanını soruşturan savcı ölü bulundu
Kirchner, “İstihbarat teşkilatında reforma gidilmesi için bir yasa taslağı hazırladım. Taslağın, acil bir Kongre toplantısı ile görüşülmesini istiyorum. Planım, istihbarat servisini feshedip Federal İstihbarat Ajansı kurmak. Bu ajansın yeni yönetici kadrosu da Devlet Başkanı tarafından seçilmeli ancak Senato’dan da onay almalı” ifadelerini kullandı.

Kirchner konuşmasının sonunda da “Suçların cezasız kalmasıyla mücadele hükümetimin önceliklerinden biridir” vurgusunu yaptı.

Kirchner’in bu açıklamasının savcı Nisman’ın ölümünün ardından gelmesi ise dikkat çekti. Kirchner’i 1994’teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan Savcı Nisman, 18 Ocak’ta başkent Buenos Aires’teki evinde ölü bulunmuştu. Başından vurulan Nisman’ın, Kirchner ile ilgili iddialarını açıklayacağı parlamento oturumu öncesinde hayatını kaybetmesi ölümünün ‘intihar mı cinayet mi olduğuna’ dair şüpheler yaratmıştı. Ancak ön otopside de, 51 yaşındaki Nisman’ın ölümünde başkasının müdahalesi olmadığı sonucuna varılmıştı.

Başkanı soruşturan savcının şüpheli ölümü: İntihar mı cinayet mi?
Nisman, Devlet Başkanı Kirchner’i, Tahran ile ticari ilişkilerin zarar görmemesi için 18 Temmuz 1994’te Arjantin-İsrail Derneği’ne (AMIA) düzenlenen bombalı saldırının İranlı zanlılarını aklamaya söz vermekle suçluyordu. 200 bin kişiyle Latin Amerika’da en fazla Yahudi nüfusuna sahip ülke olan Arjantin tarihindeki en kanlı saldırı olarak bilinen terör eyleminde 85 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Kirchner ise son olarak Nisman’ın intihar ettiğine inanmadığını söylemişti.

6 Comments