İtalyan Kadınlarına Regl İzni

İtalya’da kadınlara ücretli regl dönemi izni öneren yeni yasa kabul edilirse, ülke resmi regl izni kanununa sahip ilk batılı ülke olacak.

İtalya’da kadınlara ücretli regl dönemi izni öneren yeni yasanın, İtalyan Parlementosu’nda, işyerindeki eşitsizlikleri daha da kötüleştireceği eleştirileri ile tartışıldığı söylendi.

Kadınlara ağrılı regl dönemleri için her ay üç gün izin verilmesini öneren yasa, bu ay meclise sunuldu ve eğer kabul edilecek olursa İtalya resmi regl izni kanununa sahip ilk batılı ülke olacak.

Teklif, birçokları tarafından ilerici bir adım olarak düşünülse de, bazı kesimler tarafından da patronların kadına yönelik uyguladığı ayrımcılığa katkıda bulunabileceği belirtildi.

Yasa teklifini sunan üç kadın milletvekilinden biri olan Simonetta Rubinato, regl dönemleri boyunca acı çeken kadınların, bu dönemlerde üretkenliklerinin de düştüğünü belirtti.

Rubinato; “Bu süre zarfında işyerinde bulunmama haklarının kabul edilmesi, döndüklerinde daha üretken olacakları anlamına geliyor” dedi.

İtalyan çalışma yasaları, doğumdan sonra, maaşının yüzde sekseninin zorunlu olarak ödendiği beş aylık izni ve bunu takip eden altı aylık isteğe bağlı, kadın ve erkeğin ikisinin birden alabileceği ebeveyn iznini kapsıyor.

Bununla birlikte, Vice News’in haberine göre, bazı işverenler çalışanları, tarih kısmını kendileri doldurmak üzere boş bırakılarak yazılmış istifa mektubunu önceden imzalamaya zorlayarak, annelik döneminde uygulanan ayrımı daha da yaygınlaştırıyor.

Bu haksız uygulamayı sınırlandırmak için koyulmuş kurallar olsa da, söz konusu regl dönemi izni yasasının, işe alım uygulamaları da dahil olmak üzere işyerinde ayrımcılığı artıran bir etkisi olacağı yönünde kaygılar bulunuyor.

Washington Post’a göre, İtalyan kadınların istihdam oranı, Avrupa Birliği ortalaması olan yüzde 72’nin oldukça altında bir rakamla yüzde 61.

İtalya’nın ulusal istatistik bürosu ISTAT tarafından hazırlanan bir rapora göre ise, gebe işçilerin neredeyse dörtte biri, yasadışı olmasına rağmen, gebelik sırasında veya sonrasında işten atılıyor.

Japonya, Güney Kore ve Endonezya, regl dönemi izinlerinin çeşitli formlarını sunan ülkeler arasında. Tayvan’da ise, eğer regl dönemi krampları varsa bir yılda toplam üç gün olmak üzere kadınlara izin veriliyor.

Geçtiğimiz Mart ayında, Bristol merkezli sosyal bir kuruluş olan Coexist, büyük ölçüde sahip olduğu kadın işgücü için, ağrılı dönemlerde üç gün izin hakkını kapsayan “regl politikası” uygulamaya koydu.

Kurumun direktörü Bex Baxter “Bu, çalışanların regl dönemlerinde daha fazla izne çıkmasıyla değil daha esnek ve verimli çalışmasıyla ve onları iş yaşam dengesi konusunda teşvik etmekle ilgili” dedi.

Kuruluş, regl dönemlerinde hastalık izni almak zorunda kalan kadınların “son büyük tabuyu kırmasını” amaçladığını iddia etmesine karşın, ilan ettiği bu politika karışık bir tepki aldı.

Bazıları bu fikrin, çalışanların biyolojik ihtiyaçlarını karşılayarak eşitliğe katkıda bulunduğunu belirtirken, bazıları da bunun menstrüasyona yönelik damgayı güçlendirebileceğini ya da iş yaşamında kadına yönelik ayrımcılığa katkıda bulunabileceğini ileri sürdü

5 Comments