Kanser Hücrelerini Öldüren Diyet

Los Angeles, California Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, diyet müdahalesinin kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Fareler üzerinde yapılan çalışmaları, lösemili obez farelerin, yüksek yağ içeren bir diyetten, düşük yağlı bir diyetten kemoterapiden önce düşük yağlı bir diyete geçtikten sonra, önemli ölçüde geliştirilmiş bir prognoza ve hayatta kalmada önemli bir şansa  sahip olduklarını gösterdi.

Akut lenfositik lösemi, çocukluk çağı kanserlerinin en yaygın şekli. Çalışmalar, bu tür kanserli çocukların üçte birinin, kanser teşhisi konulduğunda aşırı kilolu veya obez olduğunu bulguladı. Kemoterapileri nispeten etkisiz kalabiliyor ve kemoterapiden sonra nüks oranı normal kilolu çocuklarınkinden % 50 daha yüksek. Açıkçası, obezite lösemi tedavisine elverişli değil, ancak bu durum kilo kaybetmek suretiyle geliştirilebilir mi?

Los Angeles California Üniversitesi’nden Dr. Steven Mitterman tarafından yönetilen bir ekip, fareleri test etti. Obez ve obez olmayan fareleri lösemi ile tedavi etmek ve farelerin diyetini ayarlamak için bir antineoplastik ajan olan vinkristin kullanıldı.. Obez farelerin diyetinin, kemoterapiye başlamadan önce yüksek yağdan düşük yağlı diyete değiştirilmesi durumunda, farelerin prognozunun önemli ölçüde iyileştirildiği ve hayatta kalma oranının da önemli ölçüde iyileştirildiği bulunmuştur. Düşük yağlı diyet grubundaki farelerin hayatta kalma oranı, yüksek yağlı diyet grubunda 5 kat oldu.

Mitterman, bulguların, diyet müdahalelerinin lösemi hastalarında kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini ve bazı yeme alışkanlıklarındaki basit değişikliklerin hasta sağlı artırabileceğini belirttiğine dikkat çekti. Bu bulgu heyecan verici. Şu anda, araştırma ekibi, lösemi olan çocuklarda diyet müdahalesinin kemoterapiye etkisini test etmek için insan denemelerine başlamıştır.

 

324 Comments