Kas Düğümlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kas düğümlenmeleri, dokunulduğunda ağrılı olabilen küçük, yumru şeklindeki kaslardır. Kas düğümleri için medikal terim miyofasiyal tetik noktalarıdır. Bu düğümler kas lifleri veya fasya adı verilen doku bantları gergin olduğunda ortaya çıkar.

Doktorlar tetikleme noktalarını aktif veya gizli olarak sınıflandırırlar. Aktif tetik noktaları acı veriyor olması için tetikleme noktasına dokunulması gerekmez. Gizli tetik noktaları,üzerine basıldığında acı verir. Miyofasiyal tetik noktaları ağrıya ve hareket açıklığına neden olabilir, bu nedenle erken tedavi etmelidir.

Kas düğümleri, kas veya fasyaların bulunduğu vücudun hemen hemen her yerinde gelişebilir.

Yumrular küçük, sert topaklar veya nodüllermiş gibi hissedilebilirler. Düğümleri veya tetik noktalarını hissetmek için bağ dokularına sert basmak gerekebilir.

Tetik noktaları genellikle doktorların ağrı dedikleri şeye neden olur. Bir kişi tetik noktasına bastığında, ağrı tetik noktasından yakındaki kaslara yayılır.

Bazen, düğüme basıldığında kas seğirebilir veya hareket edebilir. Bu belirti, bir tetikleme noktasının bir ihale noktasından ayırt edilmesine yardımcı olur. Bir ihale noktası sadece basılan yerde acı veren ve ağrı diğer kaslara yayılmayan bir alandır.

Kas düğümlerinin sıklıkla bulunduğu yerler şunlardır:

Baldır kasları
Alt sırt
Boyun
İncik
Omuzlar

Kas düğümlerinin en yaygın kaynağı trapezius kastır. Bu kas, boyundan arkaya ve omzun ortasına üçgen benzeri bir şekil verir.

Trapezius kaslarındaki gerilme ve düğümler sıklıkla stres ve kötü postür nedeniyle oluşur.

Kas düğümleri de dahil olmak üzere ek semptomlara neden olabilir:

Çene ağrısı
Bel ağrısı
Kulaklarında çınlayan
Gerginlik baş ağrısı

Kas düğümlerinin yaygın nedenleri şunlardır:

Stres ve gerginlik
Kaldırma ve tekrarlayan hareketle ilgili yaralanmalar
Kötü duruş
Uzun süreli yatak istirahati veya gerilmeden oturma
İş yerinde fazla zaman harcayan bir kişide, uzun süre aynı pozisyonda kalması nedeniyle kendisinde kas düğümleri gelişebilir.

Haber bir çok güvenilir kaynaktan araştırma yapılarak hazırlanmıştır. Şikayetlerinizle ilgili doktorunuza baş vurmanız en doğru yöntemdir.  Makale sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

5 Comments