Komünistler, Nasıl Bir Planla Merkez Sağı Devirip Hükümet Kuruyor?

kkkkkPortekiz Komünist Partisi (PCP), ülkedeki merkez sağ azınlık hükümetini devirme için, sosyalistler ve Sol Blok ile anlaştı.

Haftalar süren müzakerelerin ardından Komünistler, aralarındaki farklılıkların çözüme ulaştığını ve Başbakan Pedro Passos Coelho hükümetini kuruluşundan günler sonra düşürecek “üçlü sol koalisyon”da anlaştıklarını duyurdu. Koalisyon, Salı günü Portekiz Meclisi’nde yapılacak güven oylamasında kuruluşunun 14. gününde merkez sağ azınlık hükümetini düşürmeyi planlıyor.

PCP‘nin sitesinden yapılan açıklamada, azınlık hükümetini yıkmak için “şartların yerinde” olduğu duyurusu yapıldı. Komünistler, sosyalistler ve Sol Blok, Portekiz meclisindeki %51 çoğunluğu oluşturabiliyor.
Başbakan Passos Coelho, henüz geçtiğimiz Cuma Başbakanlık ofisinde yeminini etmişti. Merkez sağ koalisyonu, 4 yıl boyunca ülkede kemer sıkma politikalarını derinleştirmiş, geçtiğimiz ay yapılan seçimde ise çoğunluğu kaybetmişti.

Ülkede Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, seçimlerde toplamda oyların yüzde 50,7’sini alan sol partilere hükümet kurma görevini vermemiş, üçlü blokun hükümet olmaya yakınlaşmasının ülkenin demokrasi tarihi açısından çok riskli olduğunu belirtmişti.

13 Comments