Koronavirus Aşısı Bulundu Değeri 1 Milyar Dolar

Hülya Karahan: Production Editor

istanbulpostcomtr@gmail.com

Johnson & Johnson (J&J) şirketi, klinik öncesi araştırmaların ardından COVID-19 aşısı için aday gösterildiğini açıkladı.

Birden fazla akademik kurumdaki bilim insanlarıyla yapılan işbirlikleri sayesinde, J&J’nin aşı yapıları, bağışıklık tepkisi üretme konusunda en fazla uygun olanı belirlemek için klinik öncesi test edildi. Şirket ayrıca iki yedek aşı seçeneği geliştiriyor.

J&J ve ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA), yeni koronavirüs aşısının Ar-Ge’sine  1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

J&J, ABD’deki yeni üretim tesisini açarken, bir milyardan fazla aşıdan oluşan küresel tedarik sağlamak amacıyla dünyadaki üretim tesislerini de artıracağını söyledi. Şirkete göre, bu ek kapasite bir aşının hızlı bir şekilde üretilmesine de yardımcı olacak.

Şirket, en geç Eylül 2020’ye kadar aşının insan klinik çalışmalarına başlamayı beklediğini söyledi. COVID-19 aşısının ilk partilerinin 2021’in başlarında acil kullanım izni için hazır olması bekleniyor.

J&J Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Alex Gorsky, “Dünya acil bir halk sağlığı kriziyle karşı karşıya ve COVID-19 aşısını mümkün olan en kısa sürede küresel olarak erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Dünyanın en büyük sağlık şirketi olarak, her gün dünyanın dört bir yanındaki insanları iyileştirmek için büyük bir sorumluluk hissediyoruz. J&J, bu pandemiye karşı mücadeleyi hızlandırmak için kaynaklarımızı başkalarıyla işbirliği içinde getirmek için bilimsel uzmanlık, operasyonel ölçek ve finansal güç kombinasyonumuzda iyi bir konuma sahip. ”

Ayrıca geçen ay, biyoteknoloji şirketleri ve Amerika Birleşik Devletleri hükümeti arasında yapılan  bir toplantıda, Moderna İlaç CEO’su Stephane Bancel, Başkan Donald Trump’a şirketinin Sağlık Bakanlığı tarafından test edilebilecek olası bir aşı sunduğunu söyledi.

Bununla birlikte, diğer katılımcılar tarafından sorgulanan Bacel, aşının onaylanması durumunda bileşiğin bundan en az bir buçuk yıl sonra mevcut olacağını belirtti.

Sonuçta, hastalara uygulanmadan önce geliştirilen ürün, maddenin etkili olup olmadığını ve insan sağlığı için risk oluşturmadığını kanıtlayan titiz deneylere tabi tutulmak zorunda.

Teknoloji  sitelerine  göre, yalnızca güvenlik testleri üç ay sürer. Daha sonra aşı,  olup olmayacağını görmek için salgın hastalığından etkilenen bölgelerdeki yüzlerce veya binlerce kişiye uygulanacak.

Moderna, mRNA olarak da bilinen gen aşılarını geliştirir. Onları üretmek için, araştırmacılar önce virüsün bileşenlerini analiz eder ve eylemini engellemek için genetik bir talimat geliştirir. Sonra çözeltiyi bir nanoparçacık içine enjekte ederler, daha sonra kişilere uygular.

Yeni koronavirüs aşısı için , şirket virüs tarafından insan hücrelerini enfekte etmek ve istila etmek için kullanılan dikenli proteini engellemek için genetik talimatlar ekledi.

“Geleneksel” aşılar, diğer taraftan, insan vücuduna uygulandığında hastalığa karşı antikor üretimini geliştiren  zayıflatılmış virüslerin kopyalarını taşır. Aşı konusunda oldukça yol alan diğer bir ülke ise Güney Kore. G Kore Farmasötik Biyo Birliği’ne göre, ayrıca 15 farmasötik biyo-sanayi de korona aşıları ve tedavileri geliştirmeye başladı ve dört devlet kurumu bunun için Ar-Ge’ye çalışmalarını sürdürüyor.

Önleyici aşılar söz konusu olduğunda, GC Green Cross ve SK Bioscience gibi mevcut grip aşısı  geliştiren  şirketler etrafında Ar-Ge yapılmakta.

SK Bioscience, 2019 Kore Hastalık Kontrol ve Geliştirme Merkezlerinde yeni koronavirüs immünojenlerinin geliştirilmesini ve değerlendirilmesini destekledi. Ülkeleri içinde ve dışındaki ilgili kuruluşlarla istişare ederek aşı üretimini, tedarikini ve ticarileştirilmesini teşvik etmeyi planlıyor.

Sumagen, Uluslararası Aşı Araştırma Enstitüsü covid 19 aşıları geliştirmeye başladı ve çeşitli virüs türevi bulaşıcı hastalıklara yaygın olarak uygulanabilen platform teknolojisi aracılığıyla gen çekirdeği antijenleri içeren aşılar geliştirmeyi planlıyor.

Ek olarak, Boryeong Bio Pharma bir aşı geliştirmeye hazırlanıyor ve G-Plus Yaşam Bilimleri durumunda, aşı bitki bazlı bir platform aracılığıyla geliştirilecek.

Terapötikler söz konusu olduğunda, geliştirme, Corona 19’u tedavi etmek için yeni adaylar bulunarak veya mevcut ilaçlarda Corona 19’un etkinliğini doğrulayarak gerçekleştirilecek.
Celltrion, 2019’da yeni domuz koronavirüslerinin tedavisi için monoklonal antikorlar için klinik olmayan adayların keşfini destekledi.

Korea United Pharmaceutical, ciddi pnömoninin kronik hava yolu iltihabı olan inhale steroidlerle ilerlemesini engellemek için faz 1 klinik deneyler yapmayı planlanlıyor. Geliştirmeden sonra, tedavi amaçlı onay için başvuruda bulunulacak.

Sellive, iCP-NI’nin ciddi sepsis için bir tedavi olduğu bilindiği için Fast Track de dahil olmak üzere bir dizi Çinli ilaç şirketi ile iletişim kuruyor.

Novacel Technology, Corona 19 Terapilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için AD Korea ile bir mutabakat zaptı imzaladı ve Immed Med, Corona 19’un HzVSFv13 ile tedavisi için Faz 2 klinik araştırmasına başlayacak.

Ek olarak, Utileex, immüno-antikorlar kullanarak korona19 tedavisi için yeni ilaçlar geliştirmeye başladı ve Genomic Tree, Chungnam Üniversitesi ile moleküler teşhis kitleri ve antiviral tedaviler geliştirmeye başladı.

Kynosmed, Remdesivir’e benzer kendi araştırma bileşiği aracılığıyla antiviral etkinliğini doğrulayacak ve Pasteur Kore Enstitüsü ile yeni ilaçların oluşturulmasını sağlayacak.

Ulusal Sağlık Enstitüleri yakın zamanda karantina için gerekli olan hızlı teşhis, aşı ve tedavilerin geliştirilmesi için sekiz araştırma projesi açıkladı.

Bu tür kamu-özel sektör işbirliğinin teknik yönler ve izinler gibi düzenlemeler açısından gelişimini hızlandırması bekleniyor.

Buna ek olarak, dernek, “Ayrıca, Avrupa Yenilikçi İlaç Girişimi (IMI) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri AMP’si gibi kamu-özel sektöründeki aktif işbirliği ile denizaşırı vakaları karşılaştırmalıyız.” Dedi.

Ayrıca, uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CEPI, Bill Gate Vakfı da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki dört Corona19 projesini destekliyor.

Corona 19 ile ilgili Ar-Ge projeleri Kore’de aktif olarak uygulanmakla birlikte, projenin etkinliğini artırmak için cesur devlet desteği ve kamu-özel sektör işbirliği sistemine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Bu haber Türkiye’de sadece istanbulpost.com.tr de, izinsiz başka bir platformda kullanılamaz!

Reviewer overview

Koronavirus Aşısı Bulundu - /10

Summary

Johnson & Johnson (J&J) şirketi, klinik öncesi araştırmaların ardından COVID-19 aşısı için aday gösterildiğini açıkladı.

0 Bad!