Küresel Ultra Düşük Faiz Oranları Dönemi Sona mı Eriyor

Hülya Karahan

Poduction Editor

istanbulpost.com.tr

Enflasyon endişelerinin büyümeyle ilgili endişeleri var. Son zamanlarda, ABD Hazine bono piyasası bir tahterevalli gördü ve kısa vadeli faiz oranları uzun vadede nispeten güçlü, bu da finans sektörünün düzenini etkiliyor. Piyasa, gelecek yıl faiz oranlarının yükseltilmesine yönelik kademeli bir uzlaşmanın oluşmasıyla birlikte getirilerdeki eğilimin ekonomik endişeleri yansıttığına ve işletme zorluğunu artırdığına inanıyor.Finans sektörü için faiz oranları uzun bir süre yükseltilecek olsa da, Bu yıl hisse senetlerinden elde edilen büyük kârların ardından gelecek yıl daha da test edilecek Her yatırım ekibinin operasyonel esnekliği ve sermaye yoğunluğu, nakit temettü dağıtım oranının anahtarıdır.
Bu makale, finans sektörünün gelecek yıl karşılaşabileceği zorlukları ve bunların etkilerini sıralayarak mevcut küresel piyasa koşullarına odaklanacak.

 

Küresel ultra düşük faiz oranları dönemi sona mı eriyor?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve çekirdek TÜFE’deki yıllık artış, 30 yılı aşkın bir süre içinde yeni bir zirveye ulaştı.10 yıllık enflasyon korumalı tahvil (TIPS) başabaş oranı yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. 18 yıldan fazla ve ABD doları endeksi yaklaşık 16 ayda yeni bir zirveye ulaştı…

Analistler, Fed ve dünyadaki diğer büyük merkez bankalarının politikaların normalleşmesini hızlandırabileceğine ve küresel ultra düşük faiz oranının geri dönüşle karşı karşıya olduğuna inanıyor. Bu durum karşısında ülkemin para politikasının “kendine odaklı” olması, iç ve dış dengeleri dikkate alması, daha hassas ayarlamalar için daha yapısal araçlar kullanması ve RMB döviz kurunun esnekliğini koruması bekleniyor.

Yurtdışı piyasalarda enflasyon beklentileri mayalanıyor

ABD yakın zamanda Ekim ayında TÜFE’nin yıllık bazda %6,2 ile Aralık 1990’dan bu yana en yüksek artışla beklentileri aştığını gösteren veriler yayınladı; gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek TÜFE yıllık %4,6 arttı. Eylül 1991’den bu yana en yüksek Aynı zamanda, Avrupa da yükselen fiyatlardan derinden rahatsız.Ekim ayında, Euro Bölgesi’nde uzlaşılan TÜFE yıllık bazda artışla tarihin en yüksek değerine eşitlendi.

ABD ve Avrupa’daki yüksek enflasyon verileriyle birlikte yurt dışı piyasalarda enflasyon beklentileri yükseldi. Kasım ayına girerken, ABD’de 10 yıllık enflasyona karşı korumalı tahvillerin (TIPS) başabaş oranı hızla yükselerek 15’inde %2,76’ya ulaştı. Verilerin kaydedildiği 2003 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Yüksek enflasyon beklentileri, yatırımcıların merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmasına ve faiz oranlarını yukarı çekmesine ilişkin görüşlerini derinleştirdi. 10 Kasım ile 15 Kasım arasında, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi 3 işlem gününde 17 baz puan artarak %1,6’nın üzerine çıktı; 17’sinde ABD doları endeksi 97 civarına yükseldi ve Temmuz 2020’den bu yana yeni bir zirve oldu. Tüm bunlar, yüksek enflasyonun para politikasını sıkılaştırmaya zorlayacağı yönündeki piyasa beklentilerinin bir yansımasıdır.

2008 küresel mali krizinden sonra, düşük enflasyon beklenenden daha uzun sürdü ve düşük faiz oranları da norm haline geldi.Yeni taç zatürree salgınının patlak vermesi onu aşırıya itti. Bir çok ekonomi ultra düşük hatta negatif faiz oranları yaşadı. 2020 sonunda Bloomberg Barclays tarafından kaydedilen küresel negatif faizli tahvillerin ölçeği 18 trilyon ABD dolarını aşarak yeni bir rekor kırdı.

Son zamanlarda, Goldman Sachs ve Deutsche Bank, tesadüfen aşırı düşük faiz ortamının sona ermesi olasılığını araştıran 2022 ileriye dönük raporlarını yayınladılar.

Fed’in faiz artırımı seçenekleri endişeli

Gelecekte faiz oranları yükselecek mi? Pek çok kurum, küresel ekonomik büyümenin 2022’de yavaşlayacağını, ancak yine de toparlanma yolunda olacağını tahmin ediyor.Faiz oranları yukarı yönlü hareket için temel koşullara sahip, ancak daha çok enflasyon durumunun gelişimine ve ekonominin tepkisine bağlı olacak. para otoriteleri.

Bazı denizaşırı merkez bankaları enflasyona tepki olarak faiz artırımlarına başladı. Gelişmekte olan bir piyasa ekonomisi olan Brezilya, bu yıl altı faiz artırımını tamamladı; Norges Bank Eylül sonunda gösterge faiz oranını 25 baz puan artıracağını duyurdu; İngiltere Merkez Bankası Başkanı da ülkenin yıl içinde faiz oranlarını artırmaya başlayacak.

Fed daha tereddütlü görünüyordu. Bu ayın başlarında Taper’ı (borç alımlarını kısma) resmen açıkladığında, enflasyonun geçici olduğunu yinelemeyi unutmadı. Ancak Sınai Menkul Kıymetler (8.460, -0.13, -%1.51) sabit getirili araştırma ekibi, “geçici enflasyon teorisinin” yanlışlanabileceğine inanıyor.Enflasyon ve bunun sonucunda para politikasının sıkılaştırılması, 2022’de dünyanın en büyük makro riski haline gelebilir.

“Şu anda, ABD TÜFE büyüme oranı arka arkaya 6 ay boyunca yıllık %5’i aştı. Fed’in “geçici enflasyon teorisi”, tedarik zinciri darboğazları, artan kira maliyetleri ve artan ücretler bağlamında giderek zayıflıyor.

Farklılıklar enflasyonun kalıcılığına odaklanmaktadır. Nedenler açısından bakıldığında, kurumsal analiz, bu yüksek denizaşırı enflasyon turu için üç ana itici faktör olduğunu göstermektedir: talebi canlandırmak için yardım politikaları, arz kısıtlamaları ve büyük merkez bankaları tarafından aşırı gevşek para politikalarının uygulanması. Amerika Birleşik Devletleri’nde fiyatların işleyişine gelince, bu üç faktörün etkisi bir arada var ve bunları kısa vadede ortadan kaldırmak zor.

CICC  Raporu, yakın zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek enflasyonun 2022’nin ikinci yarısına veya daha uzun bir süreye kadar devam edebileceğine işaret eden bir araştırma raporu yayınladı. 2021’de, ABD M2 büyüme oranı bir zamanlar %27’ye yükseldi, 2008 krizinden sonraki parasal genişleme aşamasından çok daha yüksek. Ajans, “Zamanla parasal genişlemenin rolü enflasyona daha fazla yansıyacaktır.” Dedi.

Piyasa, Fed’in faiz oranlarını düşündüğünden daha hızlı artırmasını bekliyor. CME Group’un “Fed Gözlem Aracı”, mevcut piyasanın önümüzdeki yıl Haziran ayında faiz oranlarını artırma olasılığının %70’e, gelecek yıl Temmuz ayında faiz artırma olasılığının ise %80’e yakın olduğunu beklediğini gösteriyor. Gelecek yılın sonunda, Fed’in faiz oranlarını iki veya daha fazla artırma olasılığı %80’i aşacak.

Nispeten düşük faiz ortamı devam edebilir

Ultra düşük faiz ortamı gerçekten sona mı eriyor? Sektör uzmanları, finansal kriz ve küresel salgın durum altında ultra düşük faiz oranının kendisinin anormal bir durum olduğuna dikkat çekti. Küresel ekonomi yavaş yavaş toparlanırken, büyük merkez bankaları ultra gevşek para politikasını ayarlamaya başladı ve politika faiz oranları ve piyasa faiz oranları için makul bir talep getirisi. Ancak bu süreç bir gecede olmayacak, farklı ekonomiler arasında ayak uydurmak zorlaşacak ve görece düşük faiz ortamı hala uzun sürebilir.

Şu anda ABD’nin faiz oranları üzerindeki yukarı yönlü baskısı daha da büyük görünüyor. Fed’in “güvercin” ısrarı nedeniyle piyasa enflasyon beklentilerinin artmaya devam ettiği ve enflasyon beklentilerinin enflasyon okumalarını yukarı çekerek bir spiral oluşturduğu yönünde bir görüş var. Fed ne kadar uzun süre “güvercin” kalırsa, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskı o kadar büyük olur ve bu da onu gelecekte bir noktada faiz oranlarını aniden yükseltmeye zorlayabilir.

Ekonomistler, “güvercin” tutumu nedeniyle mevcut ABD tahvil getirilerinin enflasyon ve faiz artırımı risklerini tam olarak yansıtmadığına dikkat çekti. Fed’in tutumu aniden değişirse faiz oranlarının seviyesi daha büyük yukarı yönlü risklerle karşı karşıya kalabilir. Sözü edilen CICC raporu ayrıca, ABD enflasyonunun yüksek kalması durumunda enflasyon beklentilerinin daha da yükseleceğini ve bunun da faiz oranlarının kendiliğinden yukarıya doğru ayarlanması baskısını artırabileceğini öne sürüyor.

Sektördeki bazı kişiler, mevcut küresel ekonominin genel olarak toparlanmaya devam ettiğini ancak farklılaşmanın ciddi olduğunu ve tekrarlanan salgın hastalıkların ekonomik görünüme de belirsizlik getirdiğine dikkat çekti. Ayrıca arz şoku hafiflerse enflasyon durumu da iyileşebilir. Genel olarak, faiz oranlarının geri dönüşü çok hızlı olmamalı ve farklı ekonomiler arasında farklılıklar olacaktır, bu nedenle küresel faiz oranlarının yukarı yönlü riskleri konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Örneğin, enflasyon okuması daha yüksek olmasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası hala enflasyon oranının gelecek yıl düşmesini bekliyor. Daha önce Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, 2022’de faiz oranlarını artırmayacağını söylemişti.

CITIC Securities’in baş sabit getirili analisti (24.080, 0.04, 0.17%), 2022’de denizaşırı politikaların sıkılaştırılması, borç alımlarının azaltılması ve hatta faiz oranlarının artması bağlamında, ülkemin beklendiğini açıkça belirtti. sıkılaştırmayı para politikası izlemeyecek, politika faizi ayarlanacak, ihtimal çok düşük.

Buna ek olarak, Endüstriyel Menkul Kıymetler sabit getirili araştırma ekibi, 2022’de 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisinin yukarı yönlü dalgalanacağını tahmin ediyor.

 

 

Reviewer overview

Küresel Ultra Düşük Faiz Oranları Dönemi Sona mı Eriyor - /10

Summary

Enflasyon endişelerinin büyümeyle ilgili endişeleri var.Son zamanlarda, ABD Hazine bono piyasası bir tahterevalli gördü ve kısa vadeli faiz oranları uzun vadede nispeten güçlü, bu da finans sektörünün düzenini etkiliyor.

0 Bad!