Leonardo da Vinci’nin İlk Eseri mi Bulundu?

İtalya’daki uzmanlar, Leonardo da Vinci’nin günüze kalan  en eski çalışmalarını bulduklarını açıkladı.

Archangel Gabriel olarak sanatçının kendi portresi olan küçük pişmiş toprak kiremit, Perşembe günü Roma’da düzenlediği basın toplantısında sergilendi.

Profesör Ernesto Solari, majolica karolarını analiz etmek için el yazısı uzmanı Ivana Bonfantino ile çalıştı. Kızıl ötesi analizinin, meleğin yüzünün çene çizgisinde küçük bir imza ortaya koyduğunu belirtiyor. Detay büyüdüğünde “Da Vinci Lionardo” ve “1471” tarihi okunabiliyor.

Uzmanların kodlanmış mesajı oluşturduğuna inanıyor: “Ben, 1452’de doğan Leonardo da Vinci, 1471’de kendimi Archangel Gabriel olarak temsil ettim.” diyor.

Karo, İtalyan Rönesans ustasının çini üretmek için dedelerinin sahip olduğu bir çömlek fırını kullandığını düşünen Solari’ye göre üç farklı laboratuvarda incelendi.

Ancak, karo orijinallik konusunda, Oxford Üniversitesi’nde sanat tarihi profesörü olan ünlü Leonardo uzmanı Martin Kemp tarafından eleştirildi. “Leonardo tarafından var olma şansı sıfırdan azdır. Leonardo’nun aptal donemi asla kapanmaz ”dedi.

Leonardo’nun sanat eserlerinin çok azı ile, potansiyel yeni buluntular yoğun bir inceleme altında.

Da Vinci’nin geçen sene 450.3 milyon dolarlık bir rekorla için satılan “Salvator Mundi” resminin gerçekliği hakkında  tartışmalar devam ediyor.

Resim, New York’taki Christie’nin müzayedesinde satıldığı zaman dünyanın dört bir yanında gündem oldu. “Dünyanın Kurtarıcısı” için Latince “Salvator Mundi”, Da Vinci’nin var olduğu bilinen 20’den az resimden ve özel ellerde tek olanlardan biri.

Archangel Gabriel çini bir kopyası Roma’nın Leonardo da Vinci Deneyim Müzesi’nde sergileniyor.

HülyaKarahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

59 Comments