Euro Bölgesi Yunanistan’ı Kurtarma Anlaşmasını İmzaladı

Euro bölgesi bakanları Cuma günü erken saatlerde, Yunanistan’ın borç krizinin sona ermesi için büyük bir nakit ödeme anlaşmasını kabul ettiklerini açıkladı.

Bu da, nakit sıkıntısı çeken Atina için sekiz yıllık kurtarma anlaşmasının parçası.

AB Ekonomik İşler Komiseri Pierre Moscovici, Lüksemburg’daki maraton görüşmelerinden sonra, “Yunan krizi bu gece burada sona eriyor.” Dedi.

Anlaşma, Yunanistan’ın kontrol dışı harcamalar ile dünyayı şaşırtması ve Euro’nun tek para biriminin yakın bir çöküşüne neden olan üç kurtarma sürecini ihlal ederken, yaklaşık on yıl boyunca Euro Bölgesi için önemli bir dönüm noktası oldu.

Anlaşmanın kolay olması bekleniyordu, fakat Almanya’nın son dakika direnişi,  Yunanistan’ın uzun kurtarma krizi müzakereleri altı saat sürmesine neden oldu..

Euro bölgesi bakanları, bilanço dışı kapalı kredilerle birlikte, toplam borç yükümlülüklerinin büyük bir bölümünü vadelerini 10 yıl uzatmayı kararlaştırdı.

Euro bölgesi alacaklıları da ülkenin programından çıkışını kolaylaştırmak için 15 milyar Euro ödemeyi kabul ettiler. Yetkililer, Yunanistan’ı 24 milyar euroluk bir güvenlik yastığına bırakacaklarını belirtti.

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, “Mutluyum.” Dedi.

Ancak “bunu değerli hale getirmek için Yunan halkının somut sonuçları görmesini sağlamalıyız. Değişimin kendi ceplerinde hissetmesi gerekiyor” diye ekledi.

Yunanistan ‘ın son 86 milyar Euro‘luk programı, aylar süren müzakereden sonra 2015 yılında kabul edildi ve Atina  2010 ‘dan bu yana 273,7 milyar Euro‘ya kadar yardım aldı.

Kurtarma kredileri, sadece birkaç yıl içinde yüzde 25 oranında küçülen ve işsizlik oranlarını artıran Yunan ekonomisine kaya gibi yüzlerce sert reformla karşı karşıya kaldı.

Ancak, ücret ve emeklilik kesintileri ve vergi zamları dahil olmak üzere acıdan sonra, Yunanistan ekonomisi istikrar kazanmış ve bu yıl ılımlı bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Ancak Yunanistan, kurtarma işleminden sonra alacaklılarının ve Portekiz, İrlanda ve Kıbrıs’ın kendi kurtarma paketlerini takiben daha sıkı şartlar altında kalacak.

Almanya’nın talepleri doğrultusunda, Yunanistan’ın kısa vadede borcu rahatlatması, mutabakata varılan reformların devam eden uygulamasına şart koşacak; bu, eğer başarılı olursa her yıl hükümetin bütçesine yaklaşık bir milyar Eeuro  enjekte edebilir.

Fransa ve Avrupa Merkez Bankası Zorlu tarafların karşısında, Yunanistan ve piyasaların güvenini kazanmak için azalan borcun çok önemli olduğunu savunuyor.

Christine Lagarde liderliğindeki Uluslararası Para Fonu, borçların rahatlamasını memnuniyetle karşıladı, ancak Yunanistan’ın uzun vadedeki yükümlülükleri ile ilgili çekincelere işaret etti.

Lagarde görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, “Orta vadede analizimizde Yunanistan’ın piyasalara ulaşabileceğine dair aklımızda şüphe yok.” Dedi.

“Uzun vadede söz konusu olduğunda endişelerimiz var” diye ekledi.

IMF, ilk iki Yunanistan’ı kurtarma operasyonunda aktif bir rol oynamıştı, ancak üçüncüsünde sadece gözlemci rolü üstlendi. Yunanistan’ın borç yığınının uzun vadede sürdürülemez olduğu inancında.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

145 Comments