Liseliler Allah Diye Yemin Ettiler Şimşekleri Üzerlerine Çektiler!

Colorado, Fort Collins’teki Rocky Mountain Lisesi’ndeki öğrenciler, haftaya başlarken ettikleri bağlılık yemininde ‘Tanrı’ yerine ‘Allah’ dedikleri için sert eleştirilerin hedefi oldu.

588-rocky-mountain-high-610

Geçtiğimiz hafta okulun kültür kolu üyelerinden birinin girişimiyle Pazartesi günü yapılan bağlılık yemini Arapça ifadelerle yapma kararı alan okulda öğrenciler, Amerikan bağlılık yeminindeki ‘Tanrı’ ifadesini ‘Allah’ şeklinde değiştirince öğrenci velilerinin ve şehir halkının sert tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Okul müdürü eleştiriler karşısında yaptığı açıklamada okulun “İslami” bir gündemi olmadığını söylerken, “Öğrencilerimiz bunu yaparak Amerikan kimliklerinden vazgeçmiş değiller. Bunlar söylerken, bu kelimelerin İngilizce’deki karşılıklarını tekrarladıklarına inanıyorlardı” diye konuştu.

Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamadaysa Hristiyan Arapların da Tanrı değil ‘Allah’ dediklerine dikkat çekilerek okula yapılan eleştirilerin haksız olduğuna dikkat çekildi.article-2270944-1741E01D000005DC-213_634x352

 

112 Comments