Marine Le Pen İlk Kez Konuştu: Soyadımı Taşımasından Utanç Uyuyorum Dilerim ki Hemen Evlenir

marrFransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen, parti üyeliğinin askıya alınmasından sonra ilk kez konuştu.

Kızıyla arasındaki kriz nedeniyle üyeliği askıya alınan 86 yaşındaki Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen, Fransız Europe 1 radyosunda soruları yanıtladı.

 

Üyeliğinin askıya alınmasını ‘ihanet’ olarak değerlendiren Le Pen, kızıyla arasındaki köprüleri tamamen attığını belirterek, “Kızınızı reddediyor musunuz?” sorusuna da “Kesinlikle” yanıtını verdi. “Soyadımı taşımasından utanç diyorum. Dilerim ki bir an evvel evlenir ve soyadını değiştirir. İçim ancak böyle rahatlayacak.”
Le Pen, komploya kurban gittiğini iddia ederek, tüm gücüyle adaletin yerini bulması için savaşacağını, bu süreçte parti üyelerinin de Marine Le Pen’in gerçekte kim olduğunu öğreneceklerini söyledi.
Kızının 2017’de cumhurbaşkanı olmasını hala isteyip istemediği yönündeki soruya ise ‘Şimdilik hayır’ yanıtını veren Le Pen, “Eğer bu ahlaki prensiplere sahip kişi, 2017’de seçimi kazanır da ülkeyi yönetirse bu Fransa devleti için skandal olacaktır” ifadelerini kullandı.
Yahudiler hakkındaki söylemleriyle kızını uzun süredir rahatsız eden baba Le Pen, geçen ay İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarına ilişkin ‘tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret’ ifadelerini kullanmış ve büyük tepki çekmişti.
Le Pen’ler ekimde de evcil hayvanları yüzünden evi ayırmıştı. Baba Le Pen’in Doberman cinsi köpeklerinden biri kızının Bengal kedisini öldürmüştü. Çok üzülen Marine Le Pen de kedilerini alıp başka bir yere taşınmıştı.

 

 

 

 

 

144 Comments