Marquis Campana Koleksiyonu Louvre Müzesi’nde

Louvre’un sponsorlarından biri olan DS AUTOMOBILES, bugün halka kapılarını açan sergiye destek veriyor: İtalya Rüyası: Marquis Campana Koleksiyonu.

Müzenin sonbahar / kış programındaki en önemli etkinliklerden biri olan bu eşsiz retrospektif, birçok başyapıtın da aralarında bulunduğu beş yüz eseri bir araya getiriyor. Tutkulu bir adamın, iflah olmaz bir koleksiyoncunun ve güzelliğe duyulan aşkın hikayesini anlatırken, İtalyan kültür mirasının çeşitliliği ve zenginliğinin izinde bir zaman yolculuğu sunuyor.

DS Automobiles; mükemmellik ve cesaret, avangart bir ruh ve dünyaya farklı bir bakış açısı sunma arzusu gibi ortak değerlere sahip olduğumuz, genellikle az bilinen sanatçıların yeteneklerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 

Bu sergi, kaçırılmaması gereken kültürel etkinlikler arasında yer alıyor; İtalya Rüyası: Marquis Campana Koleksiyonu. 19’uncu yüzyıla ait sanat objelerinin bir araya geldiği en büyük koleksiyon olarak kabul edilen efsanevi Campana koleksiyonunun eşi görülmemiş bir retrospektifini sunan sergi, 18 Şubat 2019’a kadar Louvre‘da görülebilecek. Louvre Müzesi tarafından, St. Petersburg’daki State Hermitage Müzesi ile işbirliği yapılarak düzenlenen etkinliğin sponsoru DS Automobiles.

DS Automobiles CEO’su Yves Bonnefont, “DS AUTOMOBILES, dört yıldır Louvre müzesine sponsorluk yapıyor. Bunun yanı sıra, bir sanatçı ve koleksiyona dikkat çeken sergiler için müzeye yıllık destek sunuyor. Bu sergilerin her biri; bir insanın serüveninin, bir rüyanın ve bir ihtirasın eşsiz hikâyesini anlatıyor. Bunların tümü; güzelliğin, mükemmelliğin, ustalığın, cesaretin ve avangart bir ruhun geçen zamana rağmen yok olmayan duyguların kaynağı olduğunu vurguluyor. İtalya Rüyası: Marquis Campana Koleksiyonu sergisi bunun en mükemmel örneği” dedi.

1861 yılındaki dağılma sürecinin ardından ilk kez bir sergi, Giampietro Campana‘nın (1808 – 1880) özel koleksiyonunun kapsamlı bir özetini sunuyor. Eşlerin Lahiti (The Sarcophogus of the Spouses) ve Paolo Uccello’nun San Romano Savaşı (The Battle of San Romano) gibi birçok başyapıt da dahil olmak üzere; kil, seramik, mermer, tablo, mücevher, bronz, heykel ve İtalyan çinilerinden oluşan beş yüz eseri bir araya getiriyor

İtalya Rüyası: Marquis Campana Koleksiyonu sergisi, İtalyan kültür mirasının çeşitliliği ve zenginliğinin izinde bir zaman yolculuğu sunuyor. Aynı zamanda, dikkat çekici bir karizmaya sahip bir adamın, iflah olmaz bir koleksiyoncunun ve güzelliğe duyulan tutkulu aşkın hikayesini anlatıyor. Sergi ayrıca, Giampietro Campana’nın koleksiyonunu nasıl geliştirdiği ve nasıl sunduğuna da ışık tutuyor.

Eserlerin dağılması sebebiyle bu sanatsal yolculuğun sonu trajik bitse de, Campana Koleksiyonu’nun Avrupa’nın sanatsal kültürü üzerindeki etkisi büyüktü. Bu anlamda birçok sanatçı, özellikle gümüş işleri üzerine çalışanlar, koleksiyondan esinlenmiştir.

Sergiyi Louvre Müzesi, Napoleon Salonu’nda ziyaret edebilirsiniz.

 

 

452 Comments