“Microsoft’un Yeni Skype’ı Riskli”

Microsoft, Pazartesi günü Skype mesajlaşma uygulamasının yeni bir sürümünü duyurdu. Ayrıca, yazılımın önceki sürümlerinin 1 Eylül’den sonra devre dışı bırakılacağına dair bir uyarı geldi.

Skype Ekibini çevrimiçi bir gönderiye yazarken, “Geliştirmeleri yaparken, eski hizmetleri ve uygulama sürümlerini kapatmamız gereken bir dönem geliyor.” “Bu, tüm müşterilerin mümkün olan en iyi Skype deneyimine sahip olmasını sağlamak ve eski teknoloji ve yeni teknolojinin birlikte çalışmasından kaynaklanan hiçbir kalite veya güvenilirlik sorunu olmaması için yapılıyor.

Skype 8.0’daki yeni özellikler arasında HD video ve ekran paylaşımı çağrıları destekleniyor. Skype çalıştıran herhangi bir cihazdan 1080p videoda 24 kişiye kadar konferans çağrısı gerçekleştirilebilir.

DoubleHorn’un ana analisti Paul Teich, “Yüksek kaliteli konferans yeni Skype’ın güçlü bir özelliğidir.  Bu yüzden HD video yapmak farklılaştırıcı olacak.” dedi.

Microsoft ayrıca, Apple’ın iPad’i için Skype 8.0 da satışa sunulacak

Daha Kolay Paylaşım
1080p’de, Skype’ın Apple FaceTime, Google Duo ve Google Hangouts ve 720p’de azami Facebook Messenger’a göre avantajı olacak, Gartner’da dijital çalışma alanı araştırma direktörü Adam Preset bazı konulara dikkat çekti.

@mentions kullanımıyla bir kişinin çok oyunculu Skype görüşmesinde dikkatini çekmek daha kolay. @ Simgesine ve dürtmek  istediğiniz kişinin adını yazdıktan sonra, onlara bir bildirim gönderilecektir.

Microsoft, bir Sohbet medya galerisini Skype’a ekleyerek, Sohbetlerde bulunan fotoğrafları ve bağlantıları bulmayı kolaylaştırdı.

Skype’ta fotoğraf, video ve dosyaları paylaşmak daha kolay. 300 MB gibi büyük dosyalar, onları bir sohbet penceresine sürükleyerek paylaşılabilir.

Teich, “Skype Ekran Paylaşımı, bazı yeni uygulamalarla karşılaştırıldığında zordu.” Dedi.

Şifreli Konuşmalar
Daha yeni özellikler okuma makbuzları ve özel konuşmaları içeriyor.

Okundu bilgisi ile, mesajlarınızı okuyan bir bakışta anlayabilirsiniz. Bir mesaj okunduğunda, Sohbet’te bunun altında bir avatar görünür. Bu özellik, herkesin konuşmasında hıza ulaştığından emin olmak için grup sohbetlerinde çok yararlı olabilir.

Özel görüşmeler, Sinyal protokolünü kullanarak aramaları, metin mesajlarını ve dosyaları şifrelemenin bir yolu. Bu sohbetler hakkındaki mesajlar ve bildirimler, bilgilerini gizli tutmak için sohbet listesinde gizleniyor.

Profil davetleri ve grup bağlantıları da Skype’a eklendi.

Profil davetleri, profilinizi ekrana dokunarak onlara göndererek Skype’ta olmayan kişilerle konuşma başlatma işlemlerini kolaylaştırıyor.

Grup bağlantıları, Skype‘ta bir grup oluşturma işlemini hızlandırıyor. Gruba katılmak istediğiniz kişilere bir bağlantı göndermek için grubu oluşturun ve Diğer Kişileri Davet Et seçeneğine dokunun. Bağlantıyı alan herkes bir tıklama ile üye olabilir.

Dahili Arama Kaydı

Birisi bir çağrıyı kaydetmeye başlar başlamaz herkes hemen bilgilendirilir, bu yüzden sürpriz olmaz. Video ve ekran paylaşımları da dahil olmak üzere, çağrıdan her şey kaydedildi ve her şey, diğerlerinden yönetiliyor.

Yaygın Uygulama
Skype’ın rakipleri üzerinde sahip olduğu avantajlardan biri de yaygınlığı.

Moor Insights & Strategy’deki ana analist Patrick Moorhead, “Kullanıcılar Skype’ı iOS, Android, Windows, MacOS, Linux, Fire OS ve neredeyse herhangi bir Web tarayıcısı üzerinden çalıştırabilir. Skype ayrıca en popüler üretkenlik paketi olan Office 365’e de bağlı” dedi.

Her ne kadar Skype büyük bir satıcı tarafından sunulsa da, Microsoft  rakiplerinin sahip olduğu ekosistem bağlantısına sahip görünmüyor, bu da yeni kullanıcıları çekebilme yeteneğini zedeleyebilir.

Gartner Preset, “Bugün Microsoft’tan gelmekle birlikte, Skype anlık iletişim amacıyla bağımsız bir uygulama olarak başladı.” Dedi.

“Diğer ürünler daha büyük satıcı ekosistemlerine eklentiler gibi geliyor” dedi.

Preset, “Satıcıların ekosistemleri daha fazla çekim gücüne sahip.” “Yaşamınızda Android veya Gmail gibi başka Google ürünleriniz varsa, bu video görüşmesini eklemek için büyük bir sıçrama değil. Hayatınızda Facebook’unuz varsa, Facebook pratik olarak mesajlaşmanızı ve çağrınızı eklemenizi zorluyor.”

Skype, 2003 yılında piyasaya sürüldüğünde, yetenekler ve özellikler açısından önemli bir zemini kırdığında, Pund-IT’deki ana analist Charles King’i hatırlattı.

Dahası, Microsoft’un 1 Eylül’de destek vermeyi durduracağı “klasik” versiyonu, açık bir şekilde masaüstleri için tasarlandı ve telefonlarda ve tabletlerde kullanım için ciddi bir tarih verdi.

Yeniden tasarlanan arayüz, yeni özelliklerin ve pazarlama materyallerinin çoğunun tümü, ölümsüz Skype kullanıcısından daha küçük bir kitleye yönelik görünüyordu. Bu tür bir değişimin denenmesi Microsoft için hain sular olabilir.

Technecis O’Donnell, “Çok fazla grafik değişikliği olan daha genç bir demografiye gidiyorlar, ancak Skype işini bir iş aracı olarak kullandı, bu yüzden geleneksel kullanıcıları çok daha büyük” diyor.

“Microsoft kendisini, eski kullanıcıların yeni kullanıcı arayüzünü ve değişiklikleri sevmeyebileceği bir konumda bulabilir ve genç kalabalık

1 Comment