Mısır’daki İdam Katliamını Durdurun!

189584_egypt_death_sentencesDünya Çapında 123 ülkede 35 milyon üyesi bulunan www.avaaz.org sitesi Mısır’da idama mahkum olan 528 kişinin idam kararının iadesi için dünya çapında bir kampanya başlattı. Avaaz. org Mısır’ın en önemli dini kişiliği Baş Müftü Allam’ın kararı iade etmesi için site üzerinden çağrıda bulundu. Bu çağrı dünya çapında milyonlarca kişi tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

İşte o Çağrı:

Mısır’da usulsüz bir mahkeme 528 kişiyi ölüme mahkum etti. Yüzyılın en büyük toplu idamı gerçekleşmek üzere ama bir kişi ölümleri durdurabilir.

Dünyanın dört bir yanından yurttaşlar olarak, Minya’da 528 Mısır vatandaşına verilen kitlesel ölüm cezası karşısında dehşete düştük. Gelen bilgilerin tamamı, yargılamanın en temel hukuk standartlarına bile uygun görülmediğini ortaya koyuyor. Mısır’ın en yetkili Müslüman lideri olarak, manevi otoriteniz Mısır’ın geleceği için etkili bir güçtür. Size, verilen kararı resmen geri çevirmeniz ve bu hayatları kurtarmanız için çağrıda bulunuyoruz.

Mısır’ın en önemli dini kişiliği Baş Müftü Allam’ın kararı iade etmesi için 10 günü var. Önde gelen dini liderler hali hazırda yargı kararını kınadı; onların oylarıyla seçilen ilk müftü olan Allam’ın da toplumun meşru manevi lideri olma görevi var. Dünyanın tüm dinlerinden insanlar olarak af çıkartılması ve verilen bu barbarca kararın engellenmesi talebiyle küresel bir çağrı oluşturalım.
Bu dava tam bir politik bir şovdu — Askeri rejim, muhalefeti ortadan kaldırmak için idam cezasını bir araç olarak kullanıyor. Eğer dünya sesini yükseltmezse Mısır ve dünya için bu mesele çok tehlikeli sonuçlar doğuracak. Şiddet döngüsünü durdurmak ve hayatları kurtarmak için imzala — bir kişiye ulaştığımızda Mısır’ın dini liderleri af çağrımızı Baş Müftü’ye iletecek.

9 Comments