MOSSAD’a Yakın Haber Sitesinden Çarpıcı Türkiye İddiaları: Rusya ile…

rrr İsrail gizli servisi MOSAD’a yakın internet haber sitesi EBKA file, Rusların neden Suriye’de helikopterleri tercih ettiklerini ve ilerleyen günlerde Suriye’de sürecin nasıl gelişeceğine dair çarpıcı iddialarda bulundu.

DEBKAfile’ın askeri istihbarat kaynaklarına dayandırarak  saydığı altı maddesinden birine göre,  yakında IŞİD ile savaşmak için Türk Hava Kuvvetleri Rusya ile birlikte Suriye’de çatışmaya girecek.

İşte DEBKAfile önümüzdeki göre Suriye’dekisavaşın seyri.

1- Rus ve ABD helikopterleri muhtemelen pek yakın bir zaman içerisinde Suriye’de IŞİD’e karşı ortaklaşa operasyonlar gerçekleştirmeye başlayacaklar.

2- ABD-Rus müzakereleri başarılı şekilde sürüyor, Obama yönetimi tarafından öne sürülen bilhassa Suriye hava kuvvetlerinin bazı isyancı gruplara saldırmalarına engel teşkil eden pürüzler de çözümlenmek üzere.

DEBKAfile’ın terör karşıtı istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği bilgiye göre; ABD ile Rusya arasında hangi isyancı grupların dokunulmaz olması gerektiğine dair görüş birliğine varılamadı. Çekişmenin merkezinde bulunan isyancı gruplar bilhassa El-Kaide ve IŞİD ile yakın ilişkiler içerisinde bulunuyorlar.
3- CIA tarafından eğitilen Suriyeli isyancı güçler Rusya’nın Suriye’de bulunan varlığıyla birlikte artan şekilde geri çekiliyorlar ve görevlerini tamamlayamadan önce IŞİD tarafından da geri püskürtüldüler.

Son örneklerden biri: Suriye’nin doğusunda bulunan Abu Kamal yakınlarında Yeni Suriye Ordusu ağır bir yenilgi aldı ve Suriye’nin Demokratik Güçleri adlı bir başka ABD destekli güç de başarısızlığa uğruyor, Türkiye sınırına yakın bölgede operasyon yapıyorlar ve aldıkları hava desteği ile birlikte Mencip’in IŞİD’den temizlenmesi görevini üstlendiler.

4- Akdenizde bulunan ABD uçak gemisinin geri çekilmesi ile birlikte, bölgeye hareket eden Amiral Kuznetsov kontrolündeki gemi Ekim ayında harekata hazır hale gelmiş olacak, böylelikle Rus donanması uçak gemisi olarak bölgede aktif rol üstlenen yegane birlikte olma özelliğini kazanacak.

5- Moskova ve Ankara’nın bu ayın başlarında aralarındaki anlaşmazlığa bir son vermeleri nedeni ile, Suriye’yi Türk Hava Kuvvetleri’ne karşı koruması beklenen jetlere daha fazla ihtiyaç kalmadı.

6- Rusya aynı zamanda Türkiye ile Suriye’de bulunan terör hedeflerine ortak saldırı düzenlemek için bir anlaşma yapmayı planlıyor.

Kaynak: DEBKAfile 

16 Comments