Muhafazakar Başbakana Büyük Tepki: ‘yardımları değil savaşı kesin’

uuuİngiltere’de geçen ay yapılan genel seçimde tek başına iktidar olan Muhafazakar Parti ve lideri olan Başbakan David Cameron’ın kemer sıkma politikaları, dün binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu binlerce gösterici, başkent Londra’nın finans merkezi olan “Bank” bölgesindeki İngiltere Merkez Bankası önünde toplandı.

Gösteri, kendilerine ‘Kemer sıkmaya karşı halkın meclisi’ adını veren grup tarafından organize edildi. Merkez Bankası Başbakanlığın bulunduğu Downing Sokağına doğru yürüyen grup, üzerilerinde, ‘Muhafazakarları defedin’, ‘Muhafazakarların hükmüne karşı durun’, ‘Sosyal yardımları değil savaşı kesin’ ve İngilizce’de ‘kesinti’ ve ‘kesmek’ anlamına gelen ‘cut’ kelimesine atıfla da, ‘Cameron’ı kesin’ yazılı pankartlar taşıdı.
Daha sonra Başbakanlık önünden Parlamento binasına doğru ilerleyen grup ‘David Cameron defol, işten çıkarmalara son ver, patronlara para vermeyi bitirin’, ‘Onlar kesinti diyor, bizler mücadele ederiz diyoruz’ ve ‘Kesintilerle savaşın’ benzeri sloganlar attı.

Katılımcılar, yaklaşık 6 saat süren protesto boyunca ülkenin kamu hizmetleri, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), sosyal yardımlar ve eğitim alanlarında yapılan kesintilere dikkati çekti.

Grup ‘David Cameron defol, işten çıkarmalara son ver, patronlara para vermeyi bitirin’, ‘Onlar kesinti diyor, bizler mücadele ederiz diyoruz’ ve ‘Kesintilerle savaşın’ benzeri sloganlar attı.
Protestoya katılanlardan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Maya, yaklaşık iki yıl sonra hemşire olacağını ancak ülkedeki sağlık sisteminin geleceği ile kendi geleceğine dair korkuları bulunduğunu belirterek, ” Okulum bitince, hastalara bakacağıma dair bir söz vereceğim ancak yeterli çalışan ve yeterli kaynak olmadan biz hastalara nasıl bakacağız? Hükümet, insanların işlerine devam etmesine, işlerini yapmasına izin vermeli” diye konuştu.

3 Comments