İsrail Başbakanı Netanyahu: İran, İsrail’in yok Edilmesini İstiyor”

obama-netanyahu (1)ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

 

Obama, İsrail-Filistin arasında başlayan nihai statü görüşmelerinde ABD’nin “dikte edici değil kolaylaştırıcı” rol üstlenmesini amaçladıklarını belirterek, sorunun çözümünü yan yana, barış ve güvenlik içindeki iki devletli çözüm olarak gördüklerini tekrarladı.

Suriye’nin kimyasal silahlarının Suriye halkının yanında uzun vadede İsrail için de tehdit yarattığını söyledi. ABD olarak, Mısır’da yaşananlara yönelik kaygılarının devam ettiğini ama Kamp David Sözleşmesi ve Mısır-İsrail barışının sadece iki ülkenin güvenlik ve istikrarına değil, bölge ve ABD’nin güvenliğine hizmet etmesi gibi nedenlerle ABD olarak Mısır ile yapıcı ilişkilere yönelik taahhütlerinin de bulunduğunu söyledi. Obama,  Mısır hükümeti ile çalışmaya da devam edeceğiz”dedi.

İran konusunu da görüştüklerini belirten Obama, İran’ın nükleer silaha sahip olmaması noktasında aynı görüşte olduklarını ifade etti, “Geçmişte İran yönetiminin eylemleri ve açıklamaları, İsrail’e yönelik tehditleri ve İsrail’e karşı davranışları göz önüne alındığında, kelimelerin yeterli olmadığı çok açık, uluslararası yükümlülükleri tamamen yerine getirdikleri ve nükleer silah arayışında olmadıkları yönünde uluslararası topluma güven verecek eylemlere ihtiyaç var” dedi, “Umudumuz bu konuyu diplomatik yollardan çözmek. Ama ABD Başkanı olarak, İran’ın nükleer silahı olmaması noktasında askeri seçenek dahil, hiçbir opsiyonu masadan dışlamıyorum” dedi.

Obama, ABD olarak İsrail’in güvenliğine yönelik tahhütlerinin hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu vurguladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu da ABD için bölgede İsrail’den daha iyi, güvenilir, istikrarlı ve demokratik bir müttefik olamayacağını söyledi.

Önlerindeki en büyük zorluğun İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek olduğunu belirten Netanyahu, Obama’ya, “Bu amaca bağlı kalmaya devam ettiğinizi belirtmenizden derin minnettarlık duyduk. Ayrıca, İran’ın yatıştırıcı sözlerinin de gerçek, şeffaf, doğrulanabilir ve anlamlı eylemlerle örtüşmesi gerektiği yönündeki sözlerinizden de memnuniyet duydum. İran’ın, İsrail’in yok edilmesine taahhütü var. Dolayısıyla İsrail için, İran ile gelecekte bir anlaşmanın tam testi, İran’ın askeri nükleer programından vazgeçip vazgeçmemesine bağlı. Sözün özü, İran’ın askeri nükleer programını tamamen kaldırmasıdır” diye konuştu.

ABD’nin ciddi askeri tehdidi ve yaptırımlarının İran’ı müzakere masasına getirdiğini savunan Netanyahu, “Diplomasi çalışırsa, bu baskılar yerinde tutulmalı ve bunlar teyit edilebilir bir başarıya kadar azaltılmamalı. İsrail olarak, İran’ın müzakereler sırasında nükleer programına devam etmesi halinde, bu yaptırımların güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD’ye İsrail ve Filistin arasındaki barışa yönelik çabalarından dolayı teşekkür eden Netanyahu, barışa yönelik taahhüdünün devam ettiğini bildirdi.

6 Comments