226 Yıl Sonra Borsanın Başına Bir Kadın Seçildi

24 yıl önce Kariyerine New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yaz stajı olarak başlayan Stacey Cunningham, 226 yıllık finans piyasasına cuma günü ilk kadın Başkan oldu.

Finansal hizmetler sektörü Wall Street’in cinsiyetçi kültürünün klişelerinin ötesine geçtiğini göstermeye çalışırken, Cunningham bu önemli pozisyon üstleniyor. 43 yaşındaki Cunningham, 1000’den fazla erkek arasında sadece üç düzine kadından biri olarak bu yarışa katıldı. Cunningham‘ın NYSE’nin ticaret operasyonlarını modernleştirmeye devam etmesi ve daha fazla şirketin halka açık olmasını sağlamaya yönelik çalışmalarına yoğunlaştı.

Wall Street’in toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yolda olduğunu göstermeye istekli olduğu yorumları yapıldı.

Yapılan bir ropörtajda , Cunningham, ondan önce gelen kadınlardan,Wall Street efsanesi olan ve1967’de iş kadını olarak görev yapan ilk kadın Muriel Siebert’in kendisi için yol gösterici olduğunu söyledi.

Stacey Cunningham New York Menkul Kıymetler Borsası’na başkan seçildikten sonra, eski başkan Thomas Farley  Stacey Cunningham’ı yanına alarak “ilk kadın başkan” diyerek cep telefonuyla çektiği  selfie videoyu linkedin’de yayınladı.

25 Comments