Fed Başkanı: “Merkez Bankasına Müdahale Felaket Getirir”

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankası politikalarındaki politik müdahalelerin ekonomiler açısından felaket olduğunu ve para politikasının bağımsızlığının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Powell, merkez bankası  kararları hakkında iletişim kurma sorumluluğunu taşıdığını, ancak para politikası ve mali düzenleme için kullandıkları araçları seçme konusunda özgür olmaları gerektiğini kabul etti.

Powell, Stockholm’deki bir Riksbank konferansında yaptığı  konuşmada, “Merkez bankası bağımsızlığının yokluğunun, kaçak enflasyon ve müteakip ekonomik kasılmalara yol açtığı geçmiş zamanlardaki dersleri unutmamalıyız” dedi.

Powell, merkez bankalarının, özellikle de tarihi en düşük seviyedeki kamu kurumları hakkındaki kamuoyu görüşleri ile bağımsızlıklarını alamamaları konusunda uyardı.

Ancak, “kısa vadeli siyasi düşüncelerden para politikası kararlarının yalıtılmasının faydalarını gösterdiğini” söyledi.

Powell, ABD Kongresi’nde, para politikası kararları alma yolunda ilerlemesini sınırlamak için FRB’ye katı kurallar koyma çabalarından bahsetmedi, ancak konuya kısaca değindi.

“Bizim  görevlerimiz içinde, siyasi müdahaleye karşı korumak için, merkez bankalarına bağımsızlık hakkı tanınıyor  yani, yasal olarak belirlenmiş hedeflere ulaşmak için gerekli araçları seçme konusunda büyük bir özgürlük veriyoruz” dedi.

12 Comments